Itthon hvg.hu 2020. június. 15. 17:19

Csak egy ügy indult a bíróságon rémhírterjesztés miatt

A legtöbb esetben elutasította a feljelentést a rendőrség.

Rémhírterjesztés miatt június 4-ig összesen 131 büntetőeljárást rendeltek el, a legtöbbet Budapesten és Pest megyében. A fővárosban 46, Pest megyében pedig összesen 17 büntetőeljárás indult emiatt – írja az Index.

A lap arról számolt be, hogy közveszéllyel fenyegetés miatt ennél viszont jóval kevesebb, összesen 37 eljárást indítottak − közülük nyolcat a Nemzeti Nyomozóiroda −, rendőrség pedig több esetben a feljelentés elutasításáról döntött.

Az Index adatokat kért az Országos Bíróság Hivataltól (OBH) is, ahonnan azt válaszolt kapta, hogy a veszélyhelyzet ideje alatt eddig

tizenegy ügy indult a bíróságon közveszéllyel fenyegetés, egy pedig rémhírterjesztés bűntette miatt, közülük hatot zártak le.

Az OBH adatai szerint egy esetben állapították meg a vádlott bűnösségét, öt esetet viszont az „egyéb” kategóriába soroltak.

Május 12-én egy 64 éves szerencsi férfit állítottak elő rémhírterjesztés miatt, reggel 6-kor érkeztek érte a rendőrök az otthonához. A gyanúsított az egyik legnagyobb közösségi oldalon április 28-án tett közzé egy bejegyzést, amiben azt írta, hogy az ország vezetése szándékosan időzítette a koronavírus tetőzésének idejére a kijárási korlátozás megszüntetését. A férfi azt mondta, a rendőrök végül azzal engedték el, hogy nem valósult meg bűncselekmény, és az ügyészség ugyanezt közölte az ügyről.

Egy nappal később a gyulai rendőrség előállította Csóka-Szűcs Jánost, a helyi Kossuth Kör elnökét. A rendőrség öt munkatársa két autóval ment ki reggel 6 órakor a házához, ahol azt közölték vele és feleségével, hogy rémhírterjesztés bűncselekmény gyanúja miatt beviszik a férfit. Később kiderült, a férfit Gyula polgármestere, Görgényi Ernő jelentette fel.

Hirdetés