Két nyomozásról, illetve azok egyesítéséről számolt be a legfőbb ügyész egy képviselői kérdésre válaszolva.
Korózs Lajos MSZP-s képviselő tett fel írásbeli kérdést Polt Péter legfőbb ügyésznek azzal kapcsolatban, hogy "Folyik-e nyomozás a Mátrai Erőmű kapcsán környezetkárosítás bűncselekménye miatt"?
Polt a Parlament honlapjára felkerült válaszában azt írta, hogy egy magánszemély és több országgyűlési képviselő is feljelentést tett az ügyben, ezért a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányságon egy feljelentés kiegészítés után nyomozást rendeltek el még tavaly december 16-án. Eddig gyanúsítotti kihallgatás még nem volt.
Emellett a legfőbb ügyész arról is tájékoztatta Korózst, hogy két képviselő a környezetkárosítással összefüggésben a céggel kapcsolatos hatósági tevékenység büntetőjogi vizsgálatát is kérte. Ebben az ügyben szintén a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság rendelt el nyomozást, ami június 5-én indult el, de a hatóság hétfőn a hivatali visszaélés ügyét a környezetkárosítás miatt indulttal egyesítette. Polt szerint gyanúsított kihallgatására itt sem került sor.
Mint korábban beszámoltunk róla, július végén napokon át bűzös, habos víz folyt a Bene-patakban Detknél, nem messze a Mátrai Erőműtől. A víznek először zöld színe volt, majd szürkés és fekete iszapos lett, mint a mocsár. Az ügyben érintett hatóságok – vízügy, kormányhivatal, katasztrófavédelem – bejelentés alapján vizsgálatokat indítottak. A katasztrófavédelem mint vízügyi hatóság később arra jutott, hogy az Őzse-völgyi ipari víztározóból leeresztett, magas szervesanyag-tartalmú víz okozta több patak szennyeződését. Később arról számolt be az Átlátszó, hogy a Mészáros Lőrinc-féle Viresol Kft. volt a szennyezésért felelős.
Idén januárban a Mátrai Erőműre vízszennyezési bírságot szabott ki a B.-A.-Z. megyei katasztrófavédelem, miután arra jutottak, hogy az Őzse-völgyi ipari víztározóból leeresztett, magas szervesanyag-tartalmú víz okozta több patak szennyeződését.
Nem a júliusi volt az utolsó hasonló úgy a Mátrai Erőműnél, november elején az erőmű több dolgozója szúrós szagú gázt észlelt, zsebeikben a fémpénzek elszíneződtek, többen rosszul lettek. Egy, a 444.hu birtokába jutott belső levél szerint már ekkor az Őzse-völgyi tározóból vett vízre gyanakodtak. Pár nappal később már a környező településekről is jelezték a szúrós szagú gázt. A katasztrófavédelem november 12-én adott ki közleményt, miszerint egy, a telephely területén lévő technológiai víztározóban képződött a kén- és foszfortartalmú gáz, feltehetőleg az ott felgyűlt szerves anyagok bomlása miatt – a gáz emberre nem volt veszélyes.