Itthon hvg.hu 2020. június. 09. 15:29

Az LMP arra kéri Bruce Willist, állítsa meg a tatai luxusszálloda építését

Országos szintű felháborodást váltot ki a tatai Öreg-tó partjára tervezett beruházás híre, a polgármester azonban a koronavírus-járvány miatt bevezetett különleges jogrenddel egy személyben döntött. Magyarországon egyedülálló történelmi örökség tűnhet el a tatai luxusszálloda miatt

Hatalmas felháborodást váltott ki a tatai Öreg-tó partjára tervezett luxusszálloda ügye, a beruházás május 26-ai, hivatalos bejelentése után pedig csak felerősödtek az indulatok.

Ungár Péter, az LMP országgyűlési képviselője és Kendernay János, a párt társelnöke ma levelet küldött Bruce Willisnek, a Hell Energy Csoport reklámarcának, hogy felhívják a színész figyelmét: a tervezett beruházás súlyos ökológiai pusztításokhoz vezethet a környéken. A párt közleményében megjegyzi, hogy

a két politikus arra kéri Willist, hogy a környezetvédelem ügye mellett elkötelezett hírességként szólaljon fel a tervezett beruházás ellen és álljon ki a tatai Öreg-tó természeti értékeiért.

A hotel, amelyet a Hell Energy érdekeltségébe tartozó Avalon Center Kft. húzna fel, olyan területen kapna helyet, amely különleges státuszt kapott, Natura 2000 terület. A bemutatott látványtervek alapján az építkezéshez módosítani kell a beépíthetőségi szabályozásokat is.

A városban egyébként folyamatosan nő az elégedetlenek száma, központi téma lett a tataiak körében a beruházás. A lakosok sérelmezik, hogy elmaradt az egyeztetés, a helyieknek el kellett fogadniuk a beruházás tényét. Ugyanúgy nem véleményezhették a döntést, mint a korábban a tófarokba tervezett fizetős strand esetében.

"Jelenleg azonban ott tartunk, hogy a gondolkodásnak kimaradt ez a lépcsője (ti. a közösség együttes gondolkodása). Most egyet tehetünk: nézzük az alternatívának szánt megoldást"

 - írta nyilvános bejegyzésében a Facebookon Szeideman Ákos tanár.

A tervlap.hu is elemezte az ügyet, és rávilágított, hogy a beruházással egy Magyarországon egyedülálló műalkotást rombolnának szét.

A fejlesztés a legnagyobb csapást méri majd Tatára, és nyugodtan mondhatjuk, hogy történelmi örökségünkre is. A tatai Öreg-tó partja ugyanis nem egyszerűen egy zöldfelület, hanem egy közel kétszáz éves műalkotás. Úgynevezett tájkert"

 - írja a portál, amely emlékeztetett, hogy a szocializmusban több kastélykerteket, tájparkokat elherdáltak, feldaraboltak vagy beépítettek, a Charles Moreau által az 1800-as években megálmodott tatai tájkert azonban ezidáig érintetlen maradt.

"Gyakorlatilag egy helyen sem maradt meg teljes kastélypark: Bajnán a kastély tövében húzták át a nagy forgalmú országutat, Keszthelyen ugyan kicsit odébb, de a terület nagy része a katonasághoz került, akik laktanyákkal, barakkokkal építették be. A példákat sorolhatnánk szerte az országból.

Ami Tatán fennmaradt, az az egész országban, sőt a történelmi Magyarországon is egyedülálló.

Egy olyan dicsőséges múltnak az emléke, amely itt nem csak nyomaiban, de jó részt ma is megtapasztalható, megélhető módon maradt fenn. Ezt a páratlan kincset helyreállítani, bemutatni kellene, nem elpusztítani" - írja a portál.

Korábban aláírásgyűjtéssel és népszavazási kezdeményezéssel is megpróbálták megakadályozni civilek, ellenzéki pártok is az Öreg-tó körüli nagyberuházásokat, sikertelenül. Februárban arról kezdeményeztek voksolást, hogy a tópart 100 méteres körzetében ne lehessen átírni az építésjogi szabályokat, sem a településképi rendeletet. A később kihirdetett veszélyhelyzet miatt azonban nem lehetett népszavazást tartani, de még csak nem is dönthet a Helyi Választási Bizottság (HVB) annak későbbre kiírásáról. Jelenleg egy petícióval tiltakoznak, amelyet eddig közel hétezren írtak alá. 

Az Index korábbi cikkében Somogyi Balázs, a Momentum helyi szervezetének klíma- és környezetvédelmi projektvezetője elmondta, hogy megalakult egy tatai városvédő egyesület, amely kidolgozott egy koncepciót, amely más helyszínt ajánlana az Avalon szállodájának megépülésére, a lovardát és környékét pedig a régi Esterházy-hagyaték szellemében ökológiai oktatógazdasággá alakítaná.

Korábban még maga a polgármester is arra kérte az Avalont, hogy vizsgálja meg, megvalósulhatna-e a szálloda más tatai helyszínen. A beruházó elmondása szerint egyébként Zamárdi és Balatonföldvár is versenyben volt, mint lehetséges helyszín. Pantl Péter a bejelentésekor elmondta, ha a város nem támogatja a beruházást, lehet, hogy mégis a másik két balatoni koncepció egyike mellett döntenek, de nem adják fel könnyen a tatai szálloda tervét, a hatályos jogszabályok szerint fogják megépíteni azt.

Érvként hozták fel, hogy a hotel 120 munkahelyet teremt majd, az viszont egyáltalán nem biztos, hogy azt helyiek tölthetik be az állásokat, a térség egyébként is munkaerőhiánnyal küzd. Az esetlegesen befolyó, évi körülbelül 100 millió forintos adóbevételt is emlegették, feltéve, ha az összeg a város kasszájába kerül. Szintén érvként sorolták, hogy az építkezéssel megoldódik a lepusztult lovarda ügye, viszont a létesítmény nem azon a területen helyezkedik el, ahová a szállodát tervezik.

A beruházásról egyébként a járvány miatt bevezetett különleges jogrenddel a város fideszes polgármestere, Michl József egy személyben dönthetett, és határozott is arról, hogy kiemelt fejlesztési helyszínként kezeli a tópartnak azt a részét, ahol az Avalon építkezne.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.