Egy korábbi kormányrendelet szerint a parancsnokok csak az ellátás biztosításáról gondoskodhatnak.
Orbán Viktor március 27-én jelentette be, hogy a jövőben minden kórházban kórházparancsnok segíti az intézmény működését és az egészségügyi készletek védelmét. A kórházparancsnokot a belügyminiszter rendeli ki az intézményhez, munkájukat az országos kórházfőparancsnok irányítja.
A kormányrendeletben az állt, hogy a kórházparancsnok orvosszakmai kérdésekben nem tehet javaslatot, és nem hozhat döntést.
A hétvégén viszont újabb levelet kaptak a kórházak vezetői Kásler Miklós emberierőforrás minisztertől, melyben már az áll, hogy a kórházak működését felügyelő kórházparancsnokok jóváhagyása szükséges, ha egy intézmény magántulajdonban lévő cégekkel, egyéni vállalkozókkal vagy magánszemélyekkel szeretne szerződést kötni valamilyen tevékenység elvégzésére. A Medical Online által közzétett levélből kiderül, hogy a kórházakban szombattól általánosan nem köthetők új szerződések a magánszektor szereplőivel, kivéve, ha a biztonságos betegellátás érdekében ez elengedhetetlenül szükséges. Ekkor is kell hozzá a kórházparancsnok jóváhagyása, még, ha az operatív törzs is dönt az elrendeléséről.
A portál szerint a kórházakba rendelt parancsnokok orvosszakmai kérdésekbe is beleszólást kapnak, például abba, hogy indokolt-e egy szakorvossal új szerződést kötnie az intézménynek valamilyen ellátás biztosítására.
A levél ugyanakkor nem tér ki a közvetlen életveszély elhárítására vagy a vis major helyzetekre, ami fennakadásokat okozhat majd a kórházak napi üzemeltetésben.