A jövő héttől fokozatos enyhítések jönnek, ezért Palkovics László innovációs és technológiai miniszter szerint várhatóan nőni fog a fertőzöttek és a súlyos betegek száma. Ha pedig a járvány túllépne az előre meghatározott mértéken, akkor ismét szigorítások következnek.
Interjút adott a kormányközeli napilapnak, a Magyar Hírlapnak Palkovics László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetője, aki szerint nem akkora a probléma a hazai gazdaságban, mint sokan állítják. A gazdasági kérdések előtt azonban beszélt a jövő héttől érkező enyhítésekről is, ugyanis Orbán Viktor miniszterelnök szerint a járvány május 3-án tetőzhet, ami után fokozatos enyhítések jönnek. Palkovics azt mondta, a koronavírussal kapcsolatos kormányzati döntési mechanizmus komoly tudományos alapokra, matematikai és epidemiológiai modellszámításokra támaszkodik, ezek alapján dolgozták ki az úgynevezett "csúszó mód"-szabályozást.
Ennek lényege egyszerűen fogalmazva a húzd meg, ereszd meg – ez azt jelenti, hogy három kritérium optimális viszonyát kell tudni meghatározni és folyamatosan szabályozni: az egyik a vírus terjedésének egészségügyi következményei, különösen a kórházi kezelésre szoruló betegek száma, a másik a gazdaság állapota, a harmadik a társadalmi, közösségi élet minősége
– mondta.
Az első „húzd meg” szakasz a mostani, szigorú korlátozó intézkedések, ezt követi majd egy „ereszd meg” fázis, amikor a miniszter szerint fokozatosan, szigorú menetrend szerint enyhítenek a korlátozásokon, újraindítják az ország életét és a gazdaságot.
A személyes kontaktusok számának növekedésével várhatóan nőni fog a fertőzöttek és a súlyos betegek száma, de az ő megfelelő ellátásukra már fel vagyunk készülve. Ha a járvány túllépne az előre meghatározott mértéken, akkor ismét jön a „húzd meg”, tehát szigorítunk, így megint lelassítjuk a vírus terjedését. Ezzel a csúszó szabályozással tudjuk kézben tartani a járványt, ez a logikája a kormányzati döntéseknek
– magyarázta.
Szerinte ez a mostani helyzet olyan, mint a háború, „csak nem puskával lövünk az ellenségre, hanem matematikával, gyógyszerrel, védőeszközökkel meg olyan adminisztratív, széles körű korlátozó intézkedésekkel, amelyek azt eredményezik, hogy a vírus terjedése alacsony szinten marad.” Úgy vélte, a vírus még jó ideig velünk marad, ezért az a hármas feladatuk van a döntéshozóknak, hogy a terjedését alacsony szinten tartsák, és a betegeket magas szinten ellássák, az emberek normális, megszokott életét és a gazdaság válság előtti működését – amennyire lehet – helyreállítsák.
A beszélgetésben ezek után tértek rá a gazdaságra. Palkovics bátor jóslata e téren az, hogy gyorsabban fog helyreállni az ipari termelés, mint sokan gondolják. Nem az íróasztal mögött töltötte az elmúlt évtizedeket, mint sok közgazdász – mondta önmagáról Palkovics, majd úgy fogalmazott, hogy:
ezért úgy látom, nem akkora a probléma a hazai gazdaságban, mint sokan állítják, szerintem gyors lesz a visszapattanás. A gazdaságvédelmi akcióterv is ezt támogatja.
Az érettségiről azt mondta, biztonságosan meg lehet tartani május 4-től, azt azonban nem tudta megmondani, az egyetemi tanév befejeződik-e júniusban.
Nálunk is lehetséges, hogy amennyiben a rektorok úgy gondolják, az utolsó éves hallgatókat visszaengednénk az egyetemekre, hogy végezzék el a gyakorlataikat, adják be a diplomatervüket, államvizsgázzanak le, szerezzék meg a diplomájukat, mindez az ő döntésük lesz, hasonlóan az érettségihez
– fogalmazott.