Itthon hvg.hu 2020. április. 27. 11:20

Müller: Három hajléktalanszállón és huszonöt idősotthonban jelent meg a koronavírus

Egyre több embert kezelnek kórházban koronavírus miatt – mondta el az országos tiszti főorvos.

2583-ra nőtt a koronavírussal fertőzöttek száma, hétfőig 280 ember vesztette életét – mondta Müller Cecília országos tiszti főorvos. Mára 8 ember hunyt el. Egyre több mintát vesznek, több mint 65 ezer tesztet dolgoztak fel a laboratóriumokban.

Müller Cecília elmondta, nő a kórházban ápoltak száma,

jelenleg 931 embert kezelnek különböző kórházakban, 52-en közülük lélegeztetőgépen vannak.

A halálozási adatoka elemezve továbbra is elmondható, a magas kockázati csoportba tartozók vesztik életüket, döntő többségük, 260 ember 61 évesnél idősebb. Müller elmondta azt is, a koronavírus jellemzően zárt közösségekben terjed, mint az idősotthon vagy az olyan kórház, ahol új koronavírusos betegeket ápolnak. "Ott az osztályokon is terjed a megbetegedés." Fontos, hogy ezekben az intézményekben helyesen használják a védőfelszerelést.

Müller Cecília hosszan beszélt a maszkviselésről, azok típusairól. Elmondta ugyanazt, amit korábban: sebészi maszkkal magunktól védjük a többi embert, a speciális maszkkal pedig magunkat védjük a betegségtől. Elmondta azt is, olyat, amin szelep van, miért ne hordjon beteg: ott ugyanis a szelepet megnyitva hirtelen kiáramlik a levegő, és azzal együtt a vírus is. A fő szabály továbbra is az, hogy

a betegre kell maszkot adni.

A közösségi terjedés megakadályozásánál is ugyanez a lényeg, a maszk azt akadályozza, hogy a beteg továbbadja a fertőzést. Hosszan beszél a helyes maszkviselésről, majd hangsúlyozta,

a maszk nem helyettesíti sem a távolságtartást, sem a higiénés szabályok betartását.

Kiss Róbert a tájékoztató elején felsorolta, hány tonna védőkesztyű, maszk és egyéb felszerelés érkezik az országba, majd arról beszélt, a rendőrök a hétvégén 3631 esetben intézkedtek a kijárási korlátozások megszegése miatt, 802 feljelentést tettek. Jelenleg csaknem 10 ezer hatósági karantén van elrendelve, ebből 1476 új. A hatósági karanténban lévők 41 esetben szegték meg a szabályokat. A veszélyhelyzet kihirdetése óta 281 büntetőeljárás indult a többi között rémhírterjesztés és közveszéllyel fenyegetés miatt, összesen 50 gyanúsítottat hallgattak ki.

Kiegyensúlyozott állapotban van a vérplazmával kezelt beteg

Jönnek a kérdések, a kormánypárti médiával kezdenek. A Magyar Hírlap arra volt kíváncsi, mit jelent a járvány tetőzése. Müller arról beszél, a járványgörbe különböző alakzatot ölthet, a légúti megbetegedésnél jellemző egy felfutás, mikor egy beteg többeknek adja át a fertőzést. Idővel jön egy egyensúlyi érték, mikor nehezebb a vírus átadása, mert többen átestek a betegségen, ilyenkor egy ember egy másikat tud megfertőzni. Ez jelenti a platót, mikor reménykedünk abban, hogy kezd a járvány lecsengeni – mondja Müller.

A tetőzés időtartama kiszámíthatatlan.

A vérplazma-terápiáról is kérdezik Müllert, amit egy beteg már kapott itthon. A tiszti főorvos szerint a beteg kiegyensúlyozott állapotban van, megkapta mind a három adag vérplazmát. Szeretnének más, súlyos állapotban lévő betegeket is így kezelni, ezért keresnek már gyógyult betegeket.

Áttérnek a Lokálra, amely azt kérdezi, beváltotta-e az ingyenes parkolás a reményeket Budapesten. Röviden a válasz: igen, mert kevesebben használják a tömegközlekedést és a járványgörbe laposabb lett, mint várták.

A Lokál a hajléktalanokra is rákérdez, kiderül, három hajléktalanszállóban jelent meg a koronavírus (ezeket Müller nem részletezi). Törekszenek arra, hogy őket kórházban kezeljék, mert hajlamosak eltávozni és nehéz felkutatni őket. Kontaktkutatást is végeznek a környezetükben, de az "ismert okok miatt" ez elég nehéz.

A Somogy Megyei Hírlap azt feszegeti, hogy sokan megszegték a kijárási korlátozást a Balatonnál. Ez valóban így van, 435 rendőri intézkedés történt Zala, Somogy és Veszprém megyében, a szabályokat egyre többen szegik meg, a visszaesők szigorúbb büntetést kapnak.

Az Index, a Népszava és talán az RTL kérdése volt a következő arról, hogy hány egészségügyi dolgozó fertőzött. Müller hosszan beszélt arról, hogy ők – munkakörük miatt – veszélyeztetettebbek, majd elmondja, megbetegedési arányuk hasonló a többi európai országéhoz.

Az összes fertőzött 13 százaléka egészségügyi dolgozó, sokan meg is gyógyultak a betegségből.

Nem is mindenkinek volt tünete.

Az RTL Klub arra kérdez rá, miért vannak bezárva a gyermekotthonokba a gyerekek. Müller szerint "eszük ágában sincs bezárni őket", kis csoportokban, a szabályokat betartva kimehetnek, például futhatnak vagy biciklizhetnek.

A hvg.hu kérdései közül egyre válaszolnak: kiderült, 25 idősotthonban találtak koronavírusos beteget – azt nem mondták meg, hogy hol, illetve azt sem, hányan fertőződtek meg ezekben –, a betegek száma eltérő. Van, ahol csak egy-egy embert tartanak nyilván, őket elkülönítették. Az kiderült, 64 idősotthoni koronavírusos lakó hunyt el.

Amúgy ezeket a kérdéseket küldtük el:

  • Mi az oka az egészségügyi intézményekben nagy számban kialakuló helyi járványoknak és hogyan lehetne elejét venni ezeknek? Miért nem teszteltnek legalább ebben a fertőzésre különösen fogékony közegben többet?
  • Tervezik-e a járványügyi szakértők javaslatának megfelelően a PCR-tesztek számának drasztikus emelését – megvannak-e a feltételei (reagens, laborkapacitás, munkaerő) ennek?
  • Mennyivel lehet növelni a teszteléskapacitást? Miért ezen a ponton válik fontossá a társadalom átfertőzöttségének mérése, eddig közel két hónapig miért voltak elegendők a WHO nem túl nagy elvárásokat támasztó ajánlásai?
  • Tervezik-e emelni szintén szakértők javaslata alapján a kontaktkutatásban résztvevők számát, hogy hatékonyabban lehessen felkutatni és izolálni a fertőzéseket? Jelenleg hányan dolgoznak ezen az NNK-nál?
  • Miért oldják fel automatikusan a hatósági karantént 14 nap elteltével, amikor egyeseknél akár 3-4 hétig is elhúzódik a betegség, ebben a tünetes időszakban pedig továbbra is fertőzőek? Miért nem negatív teszt a feltétele a zárlat feloldásának?
  • Országosan hány idősgondozó intézményben észleltek eddig fertőzést, hány ellátott tesztje lett pozitív, közülük hányan vannak kórházban és hányan haltak meg?
  • Hány egészségügyi dolgozó van aktuálisan országszerte kényszer- vagy fizetés nélküli szabadságon, amiért a járványra való felkészülés miatt az őt foglalkoztató kórház üresen áll?
  • A járvány feltételezett csúcsán összességében hány orvosra és ápolóra lenne szükség, mennyi áll jelenleg rendelkezésre?
  • Mit jelent, hogy külföldi betegeket is fogad majd a kiskunhalasi járványkórház? Határon túli kettős állampolgárokat, akiket saját országukban nincs kapacitás ellátni? Vagy egészségügyi kapacitásaik maximumán álló tagállamoknak segítenénk? Vagy valamely egyéb, más országnak, egyéni megállapodás alapján?
  • Miután naponta érkeznek hírek olyan kórházakról, idősotthonokról, ahol fertőzötteket találtak, meg tudják-e mondani, hogy a napi új fertőzöttek mekkora hányada NEM ilyen intézményből szerezte a fertőzöttségét?
  • Az operatív törzs javasolja-e, hogy a korlátozások enyhítése után kötelező legyen a maszkviselés lakáson kívül?
Hirdetés