Itthon hvg.hu 2020. április. 22. 11:18

Koronavírus: felszabadították a kórházi ágyak felét

De Müller Cecília országos tiszti főorvos szerint kevés helyről kellett ténylegesen betegeket hazaküldeni. Szerdán 164 lélegeztetőgép érkezik Magyarországra. Az operatív törzs szerdai tájékoztatója.

Szerda reggelre tizenkét újabb áldozatot és hetven új fertőzöttet detektáltak Magyarországon. Ezzel az igazoltan fertőzöttek száma 2168-ra, a halálos áldozatok száma pedig 225-re nőtt.

A Pesti úti idősotthonra külön kitérnek a koronavírusról szóló tájékoztatási oldalon: ott az eddigi adatok szerint 284 gondozottról mutatták ki, hogy megfertőződött, közülük 28-an elhunytak.

A hivatalos tájékoztatás szerint jelenleg 825 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 63-an vannak lélegeztetőgépen. A betegek számának növekedése miatt a kórházak országszerte növelik ágykapacitásaikat, készülve a tömeges megbetegedések fázisára. Hatósági házi karanténban a szerda reggeli adatok szerint 11 049-en vannak, kevesebben, mint egy nappal ezelőtt, amikor 11 172-t mutatott a számláló. Az elvégzett laboratóriumi vizsgálatok száma 52 702-re emelkedett, azaz egy nap alatt 2650-nel nőtt.

Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára kezdte a tájékoztatót, és arról beszélt, hogy a felvi.hu-n elérhető az ügyintézés funkció is, vagyis zajlik a felsőoktatási jelentkezési folyamat.

Hazánk alapvető célkitűzése, mondta, hogy a gazdasági mihamarabb talpra álljon, ebben pedig nagy szerep hárul a fiatalokra, azokra, akik a felsőoktatásba, szakképzésbe tartanak. A szakképzésben tanulók vizsgájával kapcsolatban az a tárca javaslata, hogy a szakmai gyakorlatokat májusban tartsák meg, szóbelik pedig itt sem lesznek.

Aki a közeljövőben nyelvvizsgázna, annak hamarosan lesz erre lehetősége, ugyanis bevezetik az online nyelvvizsgázást.

Müller Cecília országos tiszti főorvos a friss adatok közlésével kezdett. Az elhunytakkal kapcsolatban elmondta, mindannyian idős emberek voltak, krónikus betegségekkel. De növekszik a gyógyultak száma is, amit mindenkinek nagyon köszön, ugyanis – ahogy fogalmazott – "mindenki teszi a dolgát a maga helyén." Az idősotthonokkal kapcsolatban elmondta, a honvédség továbbra is fertőtleníti ezeket az intézményeket. Szerdán pedig 1,3 millió maszkot szállítanak ki a szociális ellátórendszer intézményeibe.

Elérték az ötvenszázalékos ágyfelszabadítást a kórházakban – jelentette Müller.

De szerinte kevés helyről kellett ténylegesen betegeket hazaküldeni. Az ágyfelszabadítással kapcsolatban Orbán Viktor egy korábbi rádióinterjúban azt mondta, hogy "Magyarországon van a nyilvántartásaink szerint 68 ezer kórházi ágy. Ennek a 68 ezer kórházi ágynak a 34 százaléka olyan ágy volt, amin nem volt beteg. Ahhoz, hogy a 68 ezer ágynak a felét fel tudjuk szabadítani, ahhoz további 16 százaléknyi ágyat kell felszabadítanunk, tehát összesen a magyar kórházi ágyak 16 százalékán kellett meghozni azt a döntést, hogyha ott halasztható beavatkozásra várakozó beteg van, azt küldjük haza." Azt Müller is hangsúlyozta most, hogy orvosszakmai team döntött arról, kit lehet hazaküldeni, akinek az állapota romlana otthon, azt nem küldik el a kórházból.

Mit tehet, akinek a magatehetetlen családtagját most küldték haza a kórházból?

Sok embernek okozhat megoldhatatlan problémát, hogy a járványhelyzet miatt a kórház most hazaküldi az eddig ott ápolt beteg családtagjukat. Az Emmi szerint csak azt küldik haza, akit otthonában is el lehet látni, egy család egészen máshol érzékeli ennek a határát.

A krónikus megbetegedésekben szenvedőkhöz szólva azt mondta, a veszélyeztetett csoportok tagjai fokozottan figyeljenek alapbetegségeik karbantartására. Az allergiások is figyeljenek magukra. Hajmosás, ágyneműcsere, alapos porszívózás, nedves takarítás, ruha ne a szabadban száradjon – sorolta.

Kiss Róbert rendőr bejelentette: kedden négy tehergép érkezett védőfelszerelésekkel, az egyiken lélegeztetőgépek is voltak. Szerdán is jönnek felszerelések, lélegeztetőgépek is, ma ez utóbbiból 164 darab. A MOL által gyártott kézfertőtlenítőket pedig folyamatosan szállítják ki a kórházakba.

Kérdések

  • Van eper, sóska és spenót is. Hordozzák ezek a vírust? Mit kell tennünk az alapos megmosásuk mellett? "Valóban, lassan jönnek a primőrök" – mondta Müller. Alaposan mossuk le, többször is, csepegtessük, majd "kezdhetjük élvezni."
  • A kormányközeli Lokál újra a maszkokról kérdezett. Sokadjára kerül elő a téma. Amolyan konzerv. Aki ezzel kapcsolatban olvasna, kattintson ide. Bőrön keresztül pedig nem jut a szervezetbe a vírus, nem kell aggódni azért, mert itt a meleg idő. Szóba került a gyógyszeres utókezelés is a gyógyultak kapcsán, amiről orvos dönt.
  • A népesség átfertőzöttségéről Müller azt mondta, azt csak a járvány vége után vizsgálják teljeskörűen.
  • Mekkora az átlagos kórházi kezelési idő? Hosszú. Akár több hét is lehet.
  • Csomagot lehet vinni idősotthonba? Igen.
  • Van olyan magyar gyógyult, aki újra koronavírusos lett? Nincs, de külföldön regisztráltak már ilyen esetet.
  • Ha majd feloldják a korlátozásokat, van esély arra, hogy újra visszatér a vírus? "Sokak szerint lesz második hullám, de enyhébb" – mondta Müller.

A fentiek csak és kizárólag kormányközeli lapok (megyei lapok, Ripost, Lokál) kérdései voltak. Majd jött az egyetlen kérdés a független médiumoktól, ami ma lapunk kérdése volt. De csak felolvasták a kérdésünket, érdemi választ nem kaptunk.

  • Mettől meddig nem volt orvos a Pesti úti idősek otthonában, és ezt milyen dokumentumokra hivatkozva állítja Müller Cecília? Közigazgatási eljárás folyik a kérdésben, így választ nem kaptunk, csak türelem kérését.

A szerdai tájékoztató előtt ezeket a kérdéseket küldtük el a törzsnek:

  • Mettől meddig nem volt orvos a Pesti úti idősek otthonában, és ezt milyen dokumentumokra hivatkozva állítja Müller Cecília?
  • Ha április 2-án kiderült, hogy az intézményben öt lakó koronavírusos, miért nem vonult a helyszínre azonnal az Országos Mentőszolgálat teszteket végezni? Valóban csak az intézmény orvosa végzett 200 tesztet április 3-án?
  • Fővárosi és vidéki hajléktalanellátó intézményekből hány pozitív esetet jelentettek eddig? Mely intézményekből?
  • Korábban azt mondta, a Kínából érkezett áruk minősége változó. Milyen előzetes ellenőrzésnek vetették alá az eszközöket, különösen a teszteket? Ezek hány százaléka használhatatlan?

A járványügyi percről percre tudósításunkat ITT találja a szerdai napról.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.