Itthon MTI 2020. március. 25. 18:12

Házhoz küldhetik a mentőt koronavírus-mintavételre

A vizsgálatot a háziorvos rendeli el.

Mintavétel céljából akár mentőt is küldhet a háziorvos a fertőzésgyanús ember otthonába, ha ennek szükségét látja – jelent meg szerdán a koronavírus-járvánnyal foglalkozó tájékoztató honlapon.

A járványt ugyan a laborvizsgálat sem tudja megállítani, "de ha a háziorvos egyértelmű szükségét látja annak, hogy laboreredménnyel erősítse meg gyanúját, akkor mintavételezés céljából a mentőket is kiküldheti a fertőzésgyanús személy otthonához" – írták a koronavirus.gov.hu-ra felkerült közleményben.

Az intézkedés célja a járvány lassítása, vagyis hogy a fertőzésgyanús személynek még a mintavétel miatt se kelljen elhagynia az otthonát; az Országos Mentőszolgálatnál külön a mintavételre kijelölt egységek dolgoznak.

A közlemény szerint a koronavírus-járványnak már abban a szakaszában tartunk, amikor bárki és bárhol fertőzött lehet. Vagyis a laborvizsgálattal beazonosított fertőzöttek számánál jóval magasabb lehet a tényleges fertőzöttek száma, mert a vírus már csoportos fertőzés útján terjed. Ennek nyomán sokan olyan fertőzött lesz, akinek otthoni karanténban kell maradnia, kórházba pedig csak a kórházi ellátásra szorulókat szállítják a mentők.

A tájékoztatás szerint a mintavételt a fertőzésgyanús személy telefonos kikérdezése után a háziorvos rendeli el, lehetőség szerint megyei tiszti főorvosi konzílium után. A vizsgálatot elrendelheti továbbá infektológus vagy a Nemzeti Népegészségügyi Központ által kiadott határozat is.

A mentők a megrendelt vizsgálatot a koronavírus-gyanús személy előzetes telefonos értesítését követően annak otthonában végzik el, torok- és orrgarat-váladékból vesznek mintát. Ezután a laborvizsgálat eredményéről a háziorvos kap értesítést, majd telefonon értesíti a vizsgált személyt, akinek a laborvizsgálat eredményének közléséig otthon kell maradnia.

Amennyiben a laborvizsgálat eredménye szerint az érintett koronavírus-fertőzött, de tünetmentes vagy enyhe tünetei vannak, akkor a járványügyi szabályoknak megfelelően otthoni karanténban kell maradnia. Ugyanakkor ha a laborvizsgálat megerősíti, hogy a vizsgált személy koronavírus-fertőzött és tüneteire, állapotára való tekintettel kórházi ellátást igényel, akkor a mentők kórházba szállítják, ahol megkap minden szükséges ellátást.

A közleményben figyelmeztetnek arra, hogy a mintavétel előtt legalább két órával tilos bármit enni és inni.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.