Az ellenzék szerint diktatúrát épít Orbán Viktor azzal, hogy egy törvénnyel határozatlan időre hosszabbítaná meg a koronavírus-járvány miatt kihirdetett veszélyhelyzetet. A péntek este benyújtott törvényjavaslatról indított online szavazást a Facebookon a Medián, az eredmény szerint a nagy többség szerint kell valamilyen határidőt szabni.
Határidő nélkül hosszabbítaná meg a koronavírus-járvány miatti veszélyhelyzetet a kormány, ebben az időszakban rendelettel irányíthat, írhat felül törvényeket. A pénteken benyújtott törvényjavaslat értelmében a többi között
- a parlamentet sem kell összehívni,
- az önkormányzati testületeket nem lehet felolszlatni, időközi választást, népszavazást nem lehet tartani,
- a járványügyi intézkedések akadályozásáért börtön járna, a rémhírterjesztést szigorúbban büntetnék.
A törvényjavaslatról már kedden szavazna a kormány, de ehhez az ellenzék hozzájárulására is szükség lenne (négyötöddel lehet a napirendet módosítani), ennek híján a szavazás jövő hétre csúszik. (Frissítés: cikkünk megjelenése után kiderült, az ellenzéki pártok nem szavazták meg a törvényjavaslat napirendre vételét, így arról nem szavazhat a héten a Parlament.) Az ellenzéki pártok tiltakoznak, mindenképpen szabnának valamilyen időhatárt, mikor a parlamentnek újból döntenie kell a veszélyhelyzet meghosszabbításáról.
A Medián egy vasárnap este indult online kutatással arra volt kíváncsi, mivel értenek egyet az emberek: indokolt a korlátlan felhatalmazás, vagy sem. A Medián ügyvezető igazgatója, Hann Endre a Facebookon számolt be az eredményről: azt mondta, csaknem háromezren válaszoltak,
94 százalék ellenzi a korlátlan felhatalmazást.
Hann Endre elmondta, noha a háromezer válaszoló jóval több, mint egy átlagos kutatás esetében, itt azonban óvakodna attól, hogy ezt reprezentatívnak nevezze.
Hann szerint valószínűleg 6 százaléknál jóval többen támogatják a kormány javaslatát, a korlátlan ideig szóló felhatalmazást, hiszen a lojális fideszes szavazók jelentős többségben vannak. Azt mondta, a 94-6 százalékos válaszarányban szerepe lehetett a pszichológiának is: Facebookon az ilyen szavazások, kezdeményezések hírek, megosztások útján terjednek, és a jelek szerint a tervezetet ellenzők jobban mozgósítottak. Szerepet játszhatott az is, hogy a támogatók kevésbé lehetnek meggyőződve igazukról, ezért ők nem osztották meg ezt a szavazást.
Hann szerint kimondható,
a közhangulat a határidő nélküli rendkívüli felhatalmazás ellen van.