Mintha semmi dolga nem lenne a magyar Országgyűlésnek, olyan napirendi javaslatot nyújtott be Kövér László házelnök a jövő hétre.
Ez természetesen az ülés hétfői megnyitásakor még változhat, akkor bekerülhet a napirendbe a járvány miatti veszélyhelyzettel kapcsolatos, egyelőre még nem ismert előterjesztés. Az is lehet, hogy arra tartalékolják az időt. Most azonban hétfőre szinte csak az interpellációkat és kérdéseket tervezik, kedden pedig két nemzetközi szerződésen kívül egyetlen, mindenki által támogatott rövid törvényjavaslatról szavaznak, és egyet tárgyalnak, továbbá alkotmánybírót választanak.
A tavaszi ülésszak kezdete, február közepe óta feltűnően rövid üléseket tart az országgyűlés, annak ellenére, hogy lenne mit tárgyalnia. Például azokat az ellenzéki javaslatokat, amelyeket december 3-án váratlanul beszavaztak a napirendre tűzendők közé.
Egyéni képviselői indítványok ugyanis csak akkor kerülhetnek a plenáris ülés elé, ha az illetékes bizottság – vagy az ottani elutasítást felülbírálva a teljes országgyűlés – tárgysorozatba veszi őket, tehát besorolja a megtárgyalandók közé. Az ellenzék javaslatait szinte soha nem éri ez a megtiszteltetés, de Tordai Bence és más Párbeszéd-képviselők „A klímavészhelyzet kihirdetéséről” című törvényjavaslatát, valamint Schmuck Erzsébet (LMP) és mások „Az éghajlatváltozási veszélyhelyzetből fakadó, halasztást nem tűrő feladatokról” című határozati javaslatát a kormánypárti többség támogatásával az év végén mégis tárgysorozatba vették.
A hvg.hu már akkor felhívta a figyelmet, hogy ez üres gesztusnak bizonyulhat, ha a tényleges megtárgyalásra és – akár módosításokkal történő – elfogadásra nem kerül sor. Márpedig most ez a helyzet, a téma az idei negyedik üléshéten sem szerepel.
Tordai Bence a múlt hétfőn, 9-én tett egy kísérletet: javasolta, hogy kivételes eljárással tárgyalják a javaslatát. Ez az a módszer, amellyel kormánypárti képviselők egyéni vagy annak álcázott javaslataiból néha a benyújtás után 24 órával már törvény születik. A kivételességet az összes kormánypárti képviselő elutasította, de azt sem mondta közülük senki, hogy legalább rendes eljárásban tűzzék végre napirendre.