Itthon hvg.hu 2020. március. 14. 21:03

Kijött az első ajánlás - így néz ki a digitális oktatás a kormány szerint

Az iránymutatás a tanulók önálló információszerzésére is nagy hangsúlyt fektet.

Orbán Viktor pénteken jelentette be, hogy bezárnak az iskolák, és a diákok áttérnek a digitális távoktatásra. Szombaton meg is jelent az Oktatási Hivatal módszertani ajánlása "az oktatás megszervezésére a koronavírus-járványban bevezetett tantermen kívüli, digitális munkarendre" címmel.

Az iskolák és a pedagógusok számára megfogalmazott iránymutató szerint támogatnia kell a tanulók önálló tanulását, információ-felkutatását és -feldolgozását.

"A tanuláshoz való jog érvényesítése érdekében azt kérjük a pedagógusoktól, hogy a lehetőségeikhez mérten az infokommunikációs eszközök használatával, távolról, online adjanak tájékoztatást a tanulóknak, támogassák őket a tanulásban, jelöljék meg a feldolgozandó tananyagrészeket és határozzák meg a számonkérés vagy a beszámolás módját"

 -írták.

Az ajánlásban arra kérik az iskolákat, hogy állítsák össze a következő hetek tantárgyi tematikáját, illetve jelöljék meg a feldolgozandó tananyagokat, az adott tantárgy tankönyvi fejezeteit, mely feladatokat kell a munkafüzetből, a feladatgyűjteményből megoldani, milyen kutatást, beszámolót kell elkészíteni, stb és tegyék ezeket az információkat a szülők számára is hozzáférhetővé elektronikusan (pl. az iskola honlapján, az e-Kréta felületen, e-mailben kiküldve) vagy akár papíron.

A tankönyvek jelentős része egyébként letölthető PDF változatban a www.tankonyvkatalogus.hu weboldalon.

Kérik, hogy tájékoztassák a tanulókat arról, hogyan kommunikálhatnak az egyes pedagógusokkal (pl. a pedagógusok e-mail címének, más online elérhetőségeik megadásával, az oktatásban használt online felületek megjelölésével). Ezen felül ellenőrizzék azt is, hogy az egyes osztályokban, illetve tanulóközösségekben működnek-e, és valamennyi érintett tanulót, illetve szülőt vagy gondviselőt elérik-e az e-mailes vagy egyéb online kapcsolattartási formák.

Felhívják a figyelmet, hogy a tanárok jelöljék meg azokat az interneten elérhető információforrásokat, amelyeken a tanulók a tanulást támogató segédanyagokat, vagy magát a tananyagot elérhetik. A linkeket az oktatas.hu oldalon szintén ismertették.

Az együttműködést és a távoktatást támogatandó kiemelten ajánlják a legtöbb intézményben már használt Köznevelési Regisztrációs és Tanulmányi Alaprendszert (KRÉTA), mely az adminisztrációs funkciókon túl a házi feladatok kiosztását és ellenőrzését, kérdőívek készítését is támogatja.

Az ajánlás kitér rá, hogyan kövessék nyomon a tanulási folyamatot, vagy, hogy mit tegyen egy diák, ha nincs otthon számítógép vagy internetkapcsolat

"Tisztában vagyunk vele, hogy az új munkarend komoly kihívás mindannyiunk számára. Próbáljunk rá úgy tekinteni, mint a magyar oktatást ért legnagyobb innovációs lehetőségre!

- szerepel az ajánlásban, akárcsak a hvg.hu egy korábbi cikkében.

További részleteket az ajánlásról az alábbi link alatt találhat.

A pedagógusok maguk is megosztják ötleteiket, a Facebookon létrehozott Online Otthonoktatás csoportban már több mint 40 ezren vannak. Szintén létrejött egy csoport, ahol a színészek ajánlották fel, hogy a kötelező olvasmányok felolvasásával segítenek a magyartanároknak.

Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.