Szerdán a Miniszterelnökséget vezető miniszter azt mondta, hogy a koronavírus miatt nem zárják be az iskolákat. Egy szerda éjjel megjelent rendeletben viszont meg is tiltották, hogy az igazgatók szembemenjenek velük. A kötelező házi karanténba kerülőkről a polgármesterek kötelesek gondoskodni.
Újabb rendeletet hozott szerda éjjel a kormány a járvány megelőzése érdekében. Eszerint
- Ideiglenesen visszaálltják a határőrizetet a magyar–szlovén, valamint a magyar–osztrák határon,
- az Olaszországból, Kínából, Dél-Koreából és Iránból érkező vonat, busz, repülő nem jöhet be az országba, ahogy a személyforgalom is tilos, csak a magyarok jöhetnek haza.
- Őket viszont a határokon ellenőrzik – ezt kötelesek tűrni –, és
akiknél az egészségügyi vizsgálat a koronavírus-fertőzés gyanúját állapítja meg, a kijelölt karanténba kerülnek. Aki nem fertőzésgyanús, az köteles otthon maradni 14 napig.
Őket nyilvántartásba veszik, az otthoni karantén betartását a rendőrség ellenőrzi. Akinek nincs magyarországi tartózkodási helye, annak el kell hagynia az országot vagy a kijelölt karanténba viszik. (Ez is csak azokra vonatkozik, akik nem fertőzésgyanúsak.)
A rendelet szerint
a hatósági házi karanténban tartózkodók ellátásról a polgármester köteles gondoskodni.
Kihirdették azt is, hogy a lejáró okmányok a veszélyhelyzet megszűnését követő 15 napig érvényesek.
A felsőoktatási intézmények látogatása tilos, viszont
az összehangolt védekezés érdekében köznevelési intézményben rendkívüli szünetet az intézményvezető, a jegyző, valamint az Oktatási Hivatal nem rendelhet el.
Ez a tiltás azért különösen fontos, mert az igazgatóknak eddig lett volna némi mozgástere, így viszont már nincs. Erről itt írtunk részletesen.
Ezzel a rendelettel tiltották meg a 100 főnél nagyobb zárt téri, és az 500 főnél nagyobb kültéri rendezvények tartását. Ahogy Gulyás Gergely miniszter is mondta szerdán, a Külföldi Nyelvtanulási Programot felfügggesztik, a külföldi iskolakirándulásokat le kell mondani.
Azt a külföldit, aki megszegi a karantén szabályait, kitoloncolják. Az országot miniszteri engedéllyel hagyhatják el az egészségügyi dolgozók, a hivatásos és a tényleges katonai szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katonák, a honvédelmi, rendvédelmi alkalmazottak, a navosok, kormányzati tisztviselők. A minisztériumok esetében külföldi kiküldetést miniszter illetve miniszterelnök engedélyezhet.
A kör bővíthető, hiszen a rendelet úgy fogalmaz, "engedély a foglalkoztatottak meghatározott csoportjára is kiadható".
A honvédség besegít a rendőrségnek és a katasztrófavédelemnek illetve az opertaív törzsnek. Az állandó tartózkodásra jogosult EGT-állampolgár a magyarral azonos megítélés alá esik. A rendelkezések már hatályba is léptek.