Itthon hvg.hu 2020. február. 26. 08:49

Súlyosbítaná az ügyészség az érettségi feladatsort kiszivárogtató nyomdász büntetését

Nem elég az ügyészség szerint az első fokon kiszabott négy hónap fogház az érettségi tételek kiszivárogtatójának. Letöltendőt azért így sem adnának neki.

Súlyosabb büntetést indítványozott a fellebbviteli főügyészség a nyomdai dolgozó ellen, akit a 2019-es érettségi feladatsorainak kiszivárogtatásával vádolnak.

A Kecskeméti Törvényszék tavaly decemberben első fokon 4 hónap, próbaidőre felfüggesztett fogházra ítélte a nyomdai gépmestert, valamint két évre eltiltotta a foglalkozásától.

A fellebbviteli főügyészség szerint azonban a büntetés aránytalanul enyhe, ennél nagyobb, de még így is csak felfüggesztett szabadságvesztés lenne indokolt.

A magyar érettségi feladatlapjait 2019. április 25-én, a matematikafeladatokat a következő napon, míg a történelem-feladatlapokat május 2-án nyomtatták ki a lajosmizsei nyomdában, a munkában a vádlott is részt vett. Ez előtt egy titoktartási nyilatkozatot is tett, amelyben tudomásul vette, hogy a minősítés ideje alatt titoktartási kötelezettség terheli. Azt is tudta, hogy bűncselekményt követ el, ha a feladatsorokat jogosulatlan személy részére hozzáférhetővé teszi.

A nyomtatás után a vádlott a magyar, valamint a matematika érettségi feladatsorok egy-egy részét, továbbá a teljes történelem-feladatsor egy példányát a ruhájába rejtve kicsempészte a nyomda területéről. A feladatsorokat apja élettársának adta át, hogy azokat továbbítsa az érettségiző rokonoknak.

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.