Még három nappal azelőtt is, hogy az általa irányított Viking Sigyn összeütközött a Hableánnyal.
A magyar sétahajó tragédiájának ügyében készült vádirat alapján azt írja a Blikk, hogy Jurij C. tavaly május 15-én, 22-én és 26-án vízből mentési gyakorlatot vezetett. Hibátlanul megoldotta a feladatokat, amikor azonban élesben kellett volna használnia a tudását, sorozatosan rossz döntéseket hozott.
A Viking Sigyn – amelynek kormányállásában a lap szerint éppen C. állt – tavaly május 29-én a budapesti Margit hídnál érte utol és ütközött neki a Hableánynak, amely másodperceken belül elsüllyedt. A kapitány mégis csak 40 másodperccel az ütközés után állt meg, azt követően, hogy az orr-részen álló turisták kiabálni kezdtek.
A Hableány fedélzetén 33 dél-koreai turista és a kétfős magyar személyzet tartózkodott. Közülük csak hét utast sikerült kimenteni a vízből, a többiek odavesztek. Egy áldozat holttestét máig nem sikerült megtalálni.
A Blikk szerint a mentési protokoll alapján a kapitánynak kötelessége lett volna rádión figyelmeztetni a környéken hajózókat a balesetről, és meg kellett volna szerveznie a vízbe került utasok mentését. Ő azonban segítségnyújtás helyett félreállt az útból, hogy ne tartsa fel a Sigyn hátulról érkező testvérhajóját, amelynek szintén ukrán kapitányától azt kérdezte:
Te, Fegya, látsz valamit? Azt hiszem, nekimentem egy hajónak.
A Blikk azt is írja, hogy a hét dél-koreai túlélő egy férfi kivételével nem volt jó úszó. Ő a rendőrségnek azt mondta, igyekezett a vízben felrúgni magát, de bevágta a fejét a süllyedő hajótestbe. Újra elmerült, arrébb úszott, és amikor sikerült a felszínre érnie, belekapaszkodott egy fehér műanyag dobozba.
Egy hajó jött a segítségemre, de az olajos víz miatt többször is kicsúszott a ruhám a matrózok kezéből. Végül le is mondtak rólam, hagyták, hadd sodorjon el a víz. Egyre jobban gyengültem, közben arra gondoltam, ez egy lehetetlen helyzet, inkább kiúszom a partra, mert nem ment ki senki. Szerencsére egy hajó közeledett, felhúztak a fedélzetre, így menekültem meg.
A Hableány-katasztrófa ügyében március 11-én tartják az előkészítő tárgyalást a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. Jurij C.-re az ügyészség kilenc év börtönbüntetést kér halálos tömegszerencsétlenséget eredményező gondatlan veszélyeztetés és 35-rendbeli cserbenhagyás miatt abban az esetben, ha elismeri a bűnösségét. Ha ragaszkodik a tárgyaláshoz, akár 14 év börtönre ítélhetik.