Itthon Oroszi Babett 2020. február. 02. 10:30

Tószegen annyit kellett várniuk a mentőknek, hogy mire megérkeztek, a beteg meghalt

Oroszi Babett
Szerzőnk Oroszi Babett

Másfél kilométerre voltak, de nem tudtak segíteni.

Képzeljünk el, hogy otthon teszünk-veszünk, amikor egy családtagunk rosszul lesz. Azonnal tárcsázzuk a mentőket, akik rögtön el is indulnak, de húsz perc után sem érkeznek meg. Amikor aggódva felhívjuk, hogy hol vannak, kiderül: nem sikerült átjutniuk a hozzánk vezető úton. Ezután további hosszú percek telnek el, mire végül egy terepjárón megérkeznek, de már későn, a rokonunkat már nem tudják megmenteni.

A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tószegen hasonló eset történt a héten. Egy helyi forrásunk azt mesélte, a falu külterületi, úgynevezett "hobbi" részén - ahol azonban életvitelszerűen is élnek emberek - kedden rosszul lett egy 62 éves férfi. Összesett, nem reagált. A mentők a bejelentés után azonnal elindultak, de először a helyszíntől 1,5 kilométerre lévő benzinkúton voltak kénytelenek várakozni, mert félő volt, hogy elakadnak a területre vezető, igen rossz állapotban lévő úton. Mindez nem alaptalan félelem volt, korábban egyszer ugyanott már beragadt a sárba egy mentőautó. Azt órákba telt kiszabadítani. A mentősökért most végül egy terepjáró érkezett, ami bevitte őket a beteghez, ám a kérdéses 1,5 kilométeres útszakaszt 15 perc alatt tudták megtenni. Eközben azonban a beteg meghalt.

hvg.hu

Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs és PR-vezetője írásban megerősítette, hogy a 1,5 kilométeres utat - amely megfogalmazása szerint "mélyen saras, agyagos, traktor szántotta" volt - negyedóra alatt tudták megtenni, terepjáróval. Arról, hogy mi történt volna, ha korában tudnak a helyszínre érni, meg lehetett volna-e menteni a beteg életét, Győrfi se igent, se nemet nem mondott, ehelyett azt közölte: "Az ott tartózkodók által a mentésirányító telefonos segítségével megkezdett újraélesztési kísérlet sajnos sikertelen volt. A halál okát szakértői vizsgálat fogja tisztázni."

Forrásunk szerint az ott élők kétségbe vannak esve:

mi lesz, ha azon múlik az életük, hogy a mentő az út rossz állapota miatt nem tud eljutni hozzájuk?

A járhatatlan útból több mint 10 utca nyílik, a területen idősek, gyermekek, családok élnek, körülbelül hatvan ember. "Bármi történik velük, nincs mit tenni. Nonszensz!" - háborgott forrásunk. Mint elmondta, a polgármester tavaly óta tud a problémáról, de nem történt semmi. Győrfi Pál ezt is megerősítette. Elmondta: "ezen a helyszínen szembesültünk már korábban is közlekedési nehézséggel (elakadt egy mentőautó), amit jeleztünk a település vezetésének".

hvg.hu

Győrfitől azt is megkérdeztük, mennyire általános az, hogy az utak állapota miatt nem tudnak bejutni egy-egy beteghez? "Az Országos Mentőszolgálat évente 1,2 millió esetet lát el Magyarországon. Nagyon ritkán, de előfordul, hogy a beteget az útviszonyok miatt nem tudjuk mentőautóval elérni, ilyenkor a katasztrófavédelem segítségét kérjük, vagy a helyben rendelkezésre álló egyéb járműveket (pl.: traktor, speciális terepjáró) vesszük igénybe" - válaszolta.

Gyuricza Miklós polgármester megkeresésünkre fontosnak tartotta leszögezni, hogy a kérdéses beteg az orvosi ellátást korábban többször visszautasította. Elmondta azt is,"a szerencsétlenül járt beteghez" több alkalommal ment mentő, ami "pont az önkormányzat segítségével tudta a mentési feladatait ellátni", ők küldték oda ugyanis a terepjárót. Hangsúlyozta azt is, hogy szerinte a beteg halála független volt az utak állapotától.

Egyben megerősítette, a területen valóban laknak életvitelszerűen emberek, ám arra nincs pénz, hogy az utakat rendbe tegyék. "Anyagi lehetőségeinkhez mérten természetesen próbáljuk az ottani utakat karbantartani és kezelni, de mivel hatalmas területről beszélünk, több tízmillió forintot, ha nem százmilliót vinne el az utak helyreállítása olyan módon, hogy minden ingatlan és minden időben megközelíthető legyen személyautóval. Ez az önkormányzat pénzügyi lehetőségeihez mérve lehetetlennek minősül" - mondta. Hozzátette: az önkormányzat pályázni se tud ilyen projektre, vagy legalábbis nem olyan mértékben, hogy a probléma "lenullázódjon".

"Ez külterület, zártkert, nem életvitelszerű tartózkodás céljából lmegévő lakórésze a településnek. Vannak ugyan külterületi utak felújítására pályázatok, de ezek mennyisége és összegszerűsége is elenyésző" - magyarázta. A polgármester arra a kérdésünkre, hogy mit tud üzenni mindezek fényében az aggódó lakóknak, azt mondta: "a mentőszolgálat is mindent elkövet, és az önkormányzat is minden esetben közreműködik, ha kérik. Emellett természetesen foglalkozunk az utak felújításával. És szeretném még egyszer kategorikusan kijelenteni, hogy ehhez a sajnálatos halálesethez nem volt köze az utak állapotának".

Kiemelt képünk illusztráció

Megvárták a mentők, míg a rendőrség is a helyszínre ér, közben meghalt egy ember Csenyétén

Csenyéte az ország legszegényebb települése. A mentők szerint „a biztonságos betegellátás érdekében rendőri segítséget, védelmet kértek", a rendőrök szerint „bűncselekmény elkövetésére vonatkozó adat, információ nem merült fel." A csenyétei polgármester szerint azért halt meg a férfi, mert a mentők a falu szélén megvárták a rendőröket is.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.