Először megszavazta a ferencvárosi önkormányzat, mely iskolákat támogatnak kerületi forrásból, majd a tankerület igazgatója ezt önkényesen megváltoztatta. Az eredetileg megszavazott iskola ráadásul egy roma szegregációval küzdő intézmény.
Egyre több az egymásnak ellentmondó hír és történés a Belső-Pesti Tankerületi Központ és igazgatója, Tolnai Marianna körül. Az történt ugyanis, hogy még 2019 júniusában, a fideszes Bácskai János polgármester vezetésével a ferencvárosi önkormányzat testülete három kerületi iskolának felajánlott 39 millió forintot, hogy okostantermeket alakítsanak ki. Ez a három iskola a Szent-Györgyi Albert, a Kosztolányi és a József Attila Általános Iskola.
Kedden a 444 írta meg, hogy a tankerületi igazgató, Tolnai Marianna önkényesen kiemelte a programból a József Attila Iskolát, ahova kerületi roma gyerekek járnak. A kivitelező UPC szeptemberben levélben értesítette az alpolgármestert, hogy elkészültek az okostantermekkel a Szent-Györgyiben, a Kosztolányiban és Leövey Klára Iskolában.
Tehát a József Attila helyett a Leövey Klára kapta meg a digitális tantermeket - amelyek a szakemberek szerint pedig kifejezettek hatékonyak az integráció területén. Mindez a választott önkormányzati képviselők akaratával ellentétesen, csöndben történt.
A jegyző vizsgálata kizárja, hogy adminisztrációs hiba történt
A projektről Bácskai János volt polgármester kötött szerződést a projektért felelős Tolnai Mariannával. A 444 információi szerint Tolnai előre megkapta az előterjesztést, amelyet észrevételezett, majd az előterjesztés megszavazását követően a szerződést is elküldték neki. Ebben a két körben még a József Attila Iskola szerepelt a dokumentumokban. A kivitelezőhöz viszont már egy olyan ajánlatkérés jutott el, amelyben a Leövey Klára Iskola szerepelt.
Tolnai december közepén írt egy levelet az újonnan megválasztott Baranyi Krisztina polgármesternek, amiben arra kérte, hogy adminisztrációs hiba miatt módosítsák a szerződést. Állítása szerint nem vette észre, hogy nem a megszavazott iskola került a UPC listájába. A kerületi jegyző, Dombóvári Csaba vizsgálata szerint viszont annyiszor egyeztették a projekt részleteit, hogy teljesen kizárt az adminisztrációs hiba.
Csakhogy, ahogy a lap is idézi: „A támogatási szerződés 4.2. pontjának b) alpontja rögzíti, hogy súlyos szerződésszegésnek minősül, ha a támogatott a támogatást nem a szerződésben meghatározott célra használja fel.”
Megjött a magyarázó nyilatkozat, de csak rontottak a helyzeten
A tankerület azóta küldött a 444-nek egy rövid nyilatkozatot, amelynek viszont a lap szerint nincs olyan állítása, ami megfelelne az igazságnak - és ezt bizonyítani is tudják.
Íme, a nyilatkozat:
A Belső-Pesti Tankerületi Központ együttműködik a Budapest Főváros IX. Kerület Ferencváros Önkormányzatával. Az együttműködésben három intézményben alakítanának ki okos tantermet, amellyel párhuzamosan a Tankerület egy negyedik okos tanterem kialakítását is tervbe vette. Korábban – az önkormányzattal közös támogatási szerződés aláírása előtt – a IX. Kerületi Leövey Klára Gimnáziumról egyeztetett a tankerület, ezért kezdte meg ebben az intézményben is az okostanterem kialakítását, amit a Tankerületi Központ önálló beruházásban valósított meg. A Belső-Pesti Tankerületi Központ kezdeményezi a támogatási szerződés meghosszabbítását és a József Attila Általános Iskolában is kialakítja az okos tantermet.
A közleményben tehát azt írják, hogy eredetileg a Leöveynek szánták a támogatást, nem a József Attilába.
Csakhogy létezik egy hivatalos, hozzáférhető dokumentum, az előterjesztés, amiről szavaztak a képviselők. És ott van a hivatalos szerződés is a támogatásról, amit Tolnai és Bácskai kötöttek. Mindkét dokumentumban a József Attila Általános Iskola szerepel, ezt a lap fotókkal is illusztrált.
Az sem igaz, hogy a tankerület saját forrásból alakította ki a Leöveyben a digitális tantermet. Ezt pont Tolnai decemberi levele igazolja, amit Baranyinak írt, és arra kéri, hogy utólag módosítsák a szerződést úgy, hogy abban a Leövey szerepeljen. Tehát a Leövey okostantermét Ferencváros, és nem a tankerület fizette ki.
Baranyi Krisztina a 444-nek azt mondta, hogy nem fogadják el a tankerület elszámolását, és vissza fogják kérni a pénzt. A támogatást pedig az általuk kiválasztott iskolának adják.
„Az önkormányzat eddig erőn felül, sok segítséget nyújtott a fenntartónak, hiszen a mi gyerekeink járnak ezekbe az iskolákba. A bürokrácia, a tankerületi rendszer eddig is meglassította, és megnehezítette a közös munkát, de ilyen bizalmi válságra még nem volt példa.” A polgármester szerint ezután nem egyértelmű, mennyire bízhatnak abban, hogy az önkormányzat által megítélt források oda érkeznek, ahova szánták őket.