A reptéren kiderült, hogy a Sanghajból érkező pilóta nem koronavírus miatt lázasodott be, így az utasok speciális intézkedések nélkül elhagyhatták a gépet.
Már láztalan és panaszmentes az a kínai pilóta, akit tegnap este a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről szállítottak be a László-kórházba, ahol a szigorú protokollnak megfelelően azonnal elkülönítették őt – írta közleményében az Emberi Erőforrások Minisztériuma.
Tegnap este a Sanghajból Budapestre érkező járat személyzete jelentette, hogy lázas az elsőtiszt, így őt leszálláskor ügyeletes orvos és a Nemzeti Népegészségügyi Központ ügyeletes felügyelője várta a helyszínen – írta megkeresésünkre a Budapest Airport.
A reptéren azonnal megvizsgálták, de koronavírus gyanúja nem merült fel. Az elsőtiszt a lázon kívül nem mutatott mást tünetet, és nem volt bódult vagy eszméletlen állapotban.
Az elsőtisztet a láz miatt további megfigyelésre az OMSZ a Szent László Kórházba szállította, a gépet pedig a Budapest Airport Kényszerhelyzeti Készültségi szolgálata a Nemzeti Népegészségügyi Központ felügyelőjével egyeztetve, a légitársaság kérésére fertőtlenítette.
Miután nem koronavírus gyanút állapítottak meg, különleges eljárásra sem volt szükség, így a kormányhivatal reptéri népegészségügyi kirendeltsége úgy döntött, hogy az utasok speciális intézkedés nélkül elhagyhatják a repülőgépet.
A vonatkozó protokollt betartva az utasok a repülőgépen várakoztak mindaddig, amíg az elsőtiszt vizsgálata megtörtént, illetve annak eredménye kiderült. A járat képviselete minden utas adatát felvette, és átadta a járványügyi felügyelőnek.
A Szent János Kórház a hvg.hu megkeresésére egyelőre nem válaszolt, az InfoRádió viszont elérte Szlávik Jánost, a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetének osztályvezető főorvosát, aki megerősítette, a pilóta jól van, nincs tüdőgyulladása, és nem járt a fertőzött területeken sem. Noha a laborvizsgálatok még hátravannak, és a pontos diagnózis 24 órán belül lesz meg, esetében fel sem merült, hogy koronavírus által lenne fertőzött.
Szlávik szerint az tekinthető fertőzöttnek, akinek nagyon magas láza, légszomja van, szárazon köhög és a röntgenfelvételen kétoldali tüdőgyulladásra utaló jelek vannak. A szakember szerint jelenleg nincs világjárvány. A keddi adatok szerint megállapított 6000, tüdőgyulladásos koronavírus-fertőzöttön kívül lehet még ugyanennyi, aki nem produkálja a tüneteket. Az 1-2 százalékos halálozási arány miatt Szlávik nem tartja olyan súlyosnak ezt a vírust, mint ahogy beállítják, az viszont igaz, hogy könnyebben terjed, mint a korábbiak.
Tény, hogy az esetek kis részében idős, beteg emberek meghalnak a fertőzés következtében, de náluk a kétoldali, vírusos tüdőgyulladás nagyon súlyos dolog.
Emlékeztetett, a korábbi koronavírus-fertőzéseknél a 10 százalékot is elérte a halálozási arány, egyes Közel-keleti járványokban a betegek harmada, negyede vesztette életét.