Itthon Kovács Gábor 2020. január. 09. 17:58

Ha Szijjártó találkozott is Cambridge Analyticá-s emberrel, az „nem hagyott benne mély nyomot”

Kovács Gábor
Szerzőnk Kovács Gábor

A külügyminisztérium szerint sem Szijjártó Péter, sem a tárca más tisztviselője nem működött együtt a Cambridge Analyticával. Szijjártónak sosem volt hivatalos találkozója a cég képviselőivel.

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter neve is előkerül a Cambridge Analytica archívumából néhány napja kiszivárgott dokumentumokban – írta meg az Átlátszó.

„Az elmúlt öt év programjaiban semmilyen jele nincs ilyen találkozónak” – reagálta a hvg.hu megkeresésére a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM). „Ha az említett cég képviselői valamilyen multilaterális eseményen oda is léptek a miniszterhez, az nem hagyott benne mély nyomot” – teszi hozzá a tárca, amely szerint „a KKM és képviselői soha nem működtek együtt az említett céggel”.

A HindsightFiles elnevezésű Twitter-fiók az év elején elkezdte kiszivárogtatni a cég belső dokumentumait, melyek Brittany Kaiser egykori értékesítési igazgató személyes archívumából származnak. Kaiser 2018-ban hagyta el a facebookos adatgyűjtéséről és az ezen alapuló, Donald Trumpot és a Brexit-kampányt is segítő politikai marketinges tevékenységéről ismert Cambridge Analyticát.

A dokumentumban, amelyben felbukkan a magyar külügyminiszter neve, olyan személyeket sorolnak, akik országában valamilyen választások lesznek, és részt vesznek a Concordia Summit nevű találkozón 2017 szeptemberében New Yorkban. Vagyis a Cambridge Analyticánál a jelek szerint azt vették számba, kiket lehet érdemes akkor és ott megkeresni ajánlatukkal. A nevek mellett azt is jelölték, kivel sikerült felvenni a kapcsolatot – Szijjártó Péter neve mellett nem szerepel ilyen jelölés, ugyanakkor egy esetleges találkozó időpontjára beírták a szeptember 22-ikét.

A Cambridge Analytica-botrány 2018 elején robbant ki, amikor kiderült: a tanácsadócég több tízmillió Facebook-felhasználó adataihoz jutott hozzá illegálisan. A cég részt vett többek között Donald Trump elnöki kampányában, illetve a brexit-népszavazás kampányában az Egyesült Királyságban. A céget több vád érte, miszerint illegális és szürke eszközöket vetett be „tanácsadói” tevékenysége során, az illegálisan szerzett adatokon túl a vádak szerint a vesztegetéstől és a zsarolástól sem riadtak vissza. A Cambridge Analytica 2018 májusában lehúzta a rolót.

A botrány a Facebookot is rendkívül kínosan érintette. A felhasználók adatait ugyanis szinte boldog-boldogtalannal megosztotta azokban az években, illetve mint utóbb kiderült, akkor sem nagyon tett semmit, amikor tudomást szerzett róla, hogy az adatok illetéktelenek kezébe kerültek.

Hirdetés
hvg360 Matalin Dóra 2025. május. 05. 19:30

Orosz Dénes: A Demjén-filmmel semmilyen rendszer mellé vagy ellen nem álltam

Kapott állami támogatást, de a Hogyan tudnék élni nélküled? ideológiamentes film, a költségigényes magyar filmek közül az egyetlen, amely visszahozta az árát, és egyetlen célja volt: szórakoztatni – mondja a rendszerváltás óta legnézettebb magyar film rendezője. Látja a közállapotokat, hogy zaklatott a társadalom, az emberek ugranak mindenre, mégis arra biztat mindenkit, hogy próbálják lehántani ezeket a rétegeket és nézőként befogadni a filmeket. HVG-portré.