Az összes megkérdezett 45 százaléka is azt mondta, nem kell a világverseny. Ha pedig az emberek megtudták, mekkora összeg lehet ez, még többen ellenezték a rendezést.
Közvélemény-kutatást készített a Medián az atlétikai világbajnokság 2023-as budapesti megrendezéséről, az eredményeket pedig a hvg.hu is megismerte.
Kiderült:
az atlétikai vébé budapesti megrendezését a megkérdezettek 45 százaléka semmiképp sem támogatja.
21 százalék csak akkor támogatja, ha nem kerül sokba, 28 százalék mindenképp támogatja, 6 százaléknyian nem tudták vagy nem akarták megválaszolni a kérdést.
Tehát a népesség megosztott az atlétikai vébé tervezett megrendezését illetően.
Elviekben az emberek fele (a fenti 28+21 százalék) támogatja a gondolatot, de csak alig több mint negyedük feltétel nélkül. Egyötödük elállt a támogatástól, amikor a felmérés során szembesültek azzal, hogy a sportrendezvény költsége 130 milliárd forint, vagy annál több is lehet.
- A Medián felmérésében pártpreferencia szerint is megnézték a világverseny támogatottságát. A Fidesz szavazói közül 47 százalék támogatja, 30 százalék semmiképp sem, 19 százaléknyian pedig úgy vannak, ha sokba kerülne, inkább ne legyen. (4 százalék nem tudta.)
- Az ellenzéki szavazók 57 százalék mondta, hogy semmiképp se rendezzen az ország atlétikai vébét, mindössze 15 százalék támogatta, 23 százaléknyian voltak azok, akik az ellenzéki oldalról azt mondták, ha drága, inkább ne legyen. (5 százalék nem tudta.)
- A pártnélküliek fele (49 százalék) ellenezte a rendezést, 21 százalék feltétel nélkül támogatta, 19 százalék a költségektől tette függővé. (11 százalék nem tudta.)
- A rendezést lakhely szerint is megvizsgálta a Medián. A budapestiek 43 százaléka semmiképp sem szeretne vébét, 34 százalék igen. Minden ötödik megkérdezett szerint ha sokba kerülne mindez, ne legyen, 3 százalék nem válaszolt.
- A vidéki városok lakóinak 45 százalék ellenzi a sportesemény budapesti megrendezését, 27 százalék támogatja. 21 százalék szerint attól függ, mennyibe kerül, 7 százalék nem válaszolt. A községek lakói ugyanígy vélekedtek.
Megjegyzendő, a felmérés a Fővárosi Közgyűlés november 27-i döntése után született. Akkor a főváros egyhangúlag megszavazta, hogy mehet a Budapest által rendezett atlétikai világbajnokság, és a hozzá épülő stadion is.
A november 27-i döntés előtt közös sajtótájékoztatón jelentette be Karácsony Gergely főpolgármester és Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester, hogy Budapest milyen feltételekkel hajlandó támogatni a 2023-as atlétikai világbajnokság megrendezését. Pénzt és kormányhatározatot kértek Orbántól.
- Az elkövetkezendő öt évben, az Egészséges Budapest Program keretében 50 milliárd forintos forrás jusson a kerületi önkormányzatoknak az egészségügyi alap- és szakellátás fejlesztésére.
- Maradjon érvényben és teljesítse a kormány azt a megállapodását, amit még Tarlós Istvánnal írtak alá a közösségi közlekedés fejlesztéséről.
- Mindezt pedig foglalja is nyilvános kormányhatározatba a kormány még idén.
Ezek a főbb követelések. De szó van a zöldfelület növeléséről, nyilvánosságról, átlátható pénzköltésről, illetve konkrétan az atlétikai stadionról is. Baranyinak külön feltétele volt, hogy nem atlétikai stadiont, hanem egy tömegsportigény kielégítésére alkalmas központot szeretne. De feltétele, hogy a diákváros-koncepció első két üteme valósuljon meg, ami 4000 kollégiumi helyet jelent két éven belül; tárgyaljanak róla, hogy az Országos Széchényi Könyvtár Ferencvárosba költözzön; illetve maradjon meg a Vituki strand, azt adják át a közösségnek.
Hadházy Ákos korábban azt mondta, ellenzi a százmilliárdos beruházást. Egy másik ügyben, még a színháztörvény megszavazása előtt üzent is a független országgyűlési képviselő a főpolgármesternek. Azt javasolta Karácsonynak, zsarolja meg Orbánt.
Ha valóban el akarod érni, hogy a kormány ne vegye el tőled a színházigazgatók kinevezésének jogát és ne helyezze kézi irányítás alá a színházak finanszírozását, akkor egy dolgot tehetsz azonnal: megüzened a miniszterelnöknek, ha nem vonja ezt vissza, nem lesz stadion (újabb Orbán-emlékmű), és nem lesz atlétikai világbajnokság sem. Vagy nem is kell üzenni, elég összehívni egy rendkívüli közgyűlést a témában. Akár még működhet is a dolog: te jobban tudod, de állítólag azon a bizonyos kormányülésen a miniszterelnök urat csak egyetlen dolog érdekelte: lesz-e új stadion... Ez volt az egyszerűbb kérdés.
A kormánytöbbség azóta elfogadta a színháztörvényt, Karácsony Gergely pedig a hvg.hu-nak azt mondta, akár az ördöggel is leül tárgyalni, ha így meg tudja menteni a színházakat. Ha az ördöggel nem is, a kormány tagjaival leül Karácsony, ugyanis csütörtökön ülésezik a kormány és a főváros fejlesztéspolitikai témákat taglaló közös fóruma, a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsa. Itt – akár informálisan is – szóba kerülhetnek a színházak.
*
Az országos reprezentatív felmérés során 1200 főt kérdeztek meg november 28-a és december 5-e között.