Az Index két újságírójáról vasárnap kerültek ki antiszemita plakátok Budapest utcáira. Azóta reagált az izraeli és az amerikai nagykövetség, és több más szervezet, a kormány viszont eddig hallgatott.
A kormány ebben a kérdésben zéró toleranciát hirdetett, messzemenően elítéljük és elutasítjuk a történteket”
– válaszolta Hollik István kormányszóvivő a hvg.hu-nak arra a kérdésére, mit tesznek annak érdekében, hogy megvédjék a magyar újságírókat az antiszemita támadásoktól.
Ahogy megírtuk, vasárnap kerültek ki Budapest több pontjára olyan plakátok, amelyek az izraeli zászló előtt ábrázolják az Index két újságíróját, Miklósi Gábort és Dezső Andrást. A ragaszokon az volt olvasható: „Mi is a határon túlról jöttünk.”
A kormányzat egészen a kérdésünk megválaszolásáig nem reagált az esetre, pedig már vasárnap és hétfőn jelentős volt annak visszhangja. Izrael budapesti nagykövetsége még vasárnap mélységesen elítélte a plakátok kihelyezését. Nem sokkal később Karácsony Gergely főpolgármester jelezte, hogy hétfőn mindenhonnan leszedeti „az összes ilyen borzalmat”.
Hétfőn az újságírószövetség jogi segítséget ajánlott fel az indexes újságíróknak, majd Köves Slomó, az Egységes Magyar Izraelita Hitközség vezetője nevezte „visszataszítónak és gyűlöletkeltőnek” a plakátokat. Aznap az Egyesült Államok nagykövetsége is jelezte, hogy ilyen tartalmú plakátoknak nincs helye a modern világban, és felszólította az illetékes hatóságokat, hogy tegyék meg a megfelelő lépéseket.
Miklósi Gábort az elmúlt hetekben több kormánybarát médium – többek között a köztévé és a Tv2 – is erősen támadta, mert a Puskás Aréna megnyitóján nem állt fel az Ismerős Arcok Nélküled című száma alatt, és erről cikket is írt. Azt sulykolták, hogy Miklósi megalázta a határon túli magyarságot – azért éppen őket, mert a dalt szlovákiai magyar gyerekek énekelték a nyitóeseményen –, a köztévében pedig nyolc percet biztosítottak Toroczkai Lászlónak, a Mi Hazánk Mozgalom elnökének, hogy arról beszélhessen: az újságíró magyargyűlöletre uszított a cikkével.
Később a párt be is perelte Miklósit közösség elleni uszításért. Dezsőt azért támadta a Mi Hazánk, mert készített egy videómontázst, amelyben a szám egy koncertfelvételét és menekültekről szóló képeket vágott össze.