A magyar biztosjelölt válaszai nem győzték meg a baloldali és a liberális frakciókat, pótkérdések jönnek.
Elsőre nem ment át meghallgatásán Várhelyi Olivér, a magyar kormány biztosjelöltje – tudta meg az EUObserver. A külügyi szakbizottság koordinátorainak szavazásán az Európai Néppárt és a kisebb frakciók ugyan támogatták, de a szociáldemokraták, a Zöldek, a Renew Europe és az egységes baloldal nem, így nem volt meg a kétharmados többség. A Népszava tudósítójának információi szerint 30 képviselő szavazott igennel, 36 pedig nemmel.
Ez nem jelenti, hogy Várhelyi nem lesz uniós biztos, de most
pótkérdéseket fog kapni a külügyi bizottság tagjaitól.
Ezeket írásban kell megválaszolnia hétfőig, ez alapján döntik el, hogy sor kerül-e pótmeghallgatásra, vagy átengedik.
Azt már a szavazás előtt lehetett tudni, hogy nem mindenki volt elégedett a magyar biztosjelölt válaszaival. A képviselők nem Várhelyi felkészültségét kritizálták, inkább az volt a bajuk, hogy válaszaiban nem határolódott el nyíltan Orbán Viktor politikájától.
Várhelyi Olivért a háromórás meghallgatáson több képviselő is kérdezte kapcsolatáról a magyar kormányfővel, de a diplomata mindenkinek ugyanazt a választ adta:
„nem fogad el utasítást semmilyen kormánytól".
A meghallgatásáról szóló percről percre tudósításunkat ezen a linken lehet elolvasni:
Várhelyi: Most nem vennék fel Magyarországot az EU-ba
A magyar biztosjelölt azt ígérte, mindent megtesz, hogy a csatlakozásra váró országokban betartsák az emberi jogokat és biztosítsák a sajtószabadságot. Azt pedig már csütörtök reggeli európai parlamenti meghallgatása előtt leszögezte, "nem kérek és fogadok el utasítást egyetlen kormánytól - beleértve a magyart".
A Demokratikus Koalíció közleményében megerősítette, hogy pártcsaládjuk, a szociáldemokrata S&D frakció nemmel szavazott.
"Az EP külügyi bizottságának tagjai felismerték a pávatáncot és az orbáni kettős beszédet" – írták.