Simán átment az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságán Handó Tünde az Országos Bírósági Hivatal jelenlegi elnökének alkotmánybíró jelölése. Nem kellett igazán komoly kérdésekre felelnie, de nyilván nem is a szakmai felkészültsége miatt fogják megválasztani.
Hosszasan mesélt gyerekkoráról és eddigi alapjogi elköteleződéséről – például, hogy bírókét kétszer is az Alkotmánybírósághoz fordult – Handó Tünde az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága előtt, ahol az ő egy nappal korábbi alkotmánybírói jelölése volt a téma. Handó – aki láthatóan zavarban és egy fél órás késéssel, ám tökéletes frizurával érkezett az ülésre – mesélt a bírói hitvallásáról is, eszerint ő azért lett bíró, mert annak csak két főnöke van: a törvények és a saját lelkiismerete.
A rapid meghallgatáson kiderült továbbá, hogy Handó az Ab ötödik rendes bíró tagjaként szeretné elérni, hogy erősödjön a rendes bíróságok és az Alkotmánybíróság közötti bizalom.
Arról, hogy miért éppen az OBH hivatalban lévő elnöke lenne a legmegfelelőbb jelölt Stump István amúgy még júliusban megüresedett helyére egy szó sem esett az ülésen.
Ellenben az kiderült, Handó a bíróságokon megszervezett jogtörténeti programot egyfajta felkészülésnek tekinti az alkotmánybírósági munkára. A korábbi magabiztosságát ezúttal nem mutató OBH elnök Juhász Andor – Magyar Királyi Kúria elnökének szavait is felolvasta az igazság eszményéről, amivel láthatóan meghatotta Vajkay Imrét, az alkotmányügyi bizottság, KDNP-s elnökét. Az ülésen ő volt az, aki minden egyes felszólaló ellenzéki képviselőt figyelmeztetett arra, hogy a mai ülés témája nem az OBH elnökének munkássága, hanem az alkotmánybírói jelöltsége.
Miközben előbbi minőségében néhány hónappal korábban még éppen ezen bizottság még Handó menesztéséről tárgyalt, az Országos Bírói Tanács indítványa alapján. De tanács által felvetett törvénysértésekről nem eshetett érdemben szó. „Én mindig a törvényeknek megfelelően jártam el” – mondta erről Handó.
Keresztes László Lóránt, az alkotmánybírókat jelölő bizottság LMP-s tagja az alkotmánybíró-választási folyamat megcsúfolásának nevezte, hogy péntek délután kaptak meghívót a jelölőbizottság hétfői ülésére, és így ennyi idő alatt nem tudtak jelöltet állítani. Keresztes kérdésére adott válaszból derült ki az is, hogy Handó szeretne alkotmánybíróként olyan ügyeket tárgyalni, amelyekben előjön a hatalmi fékek és egyensúlyok kérdése is.
A jobbikos Varga-Damm Andrea szerint Handó kizárólag azért lehet jelölt, mert így érhet véget az OBT-vel folytatott "hosszú évek óta fennálló háborúja". Az ellenzéki képviselőnek, mint mondta, még szimpatikusak is lennének a jelölt által elmondottak, ha nem ismerné Handó elmúlt hét évi munkáját OBH-elnökként. Emellett nagyon hiányolta az alázatot.
A szavazás mindezek után pusztán formalitás volt: 8 kormánypárti képviselő szavazott Handó jelölségére, 3 ellenzéki ellenében.
A jelöltségről folytatott vita mélységét és színvonaltát amúgy jól jelezi, hogy az ellenzéki felvetésekre a fideszes Bajkai István igyekezett visszavágni, ám kevéssé hatékonyan: következetesen OBH-nak nevezte az OBT-t. Miközben Handónak nyilván nem a saját hivatalával volt személyeskedésekétől sem mentes vitája.