Az Európai Bírói Egyesület (EAJ) elnöke konkrét intézkedéseket vár az Európai Bizottság távozó elnökétől.
Levelet írt Jean-Claude Junckernek, az Európai Bizottság (EB) távozó elnökének a magyar igazságszolgáltatás kritikus helyzete miatt José Igreja Matos, az Európai Bírói Egyesület (EAJ) elnöke. Az EB szóvivője a Népszavának megerősítette, hogy megkapták a levelet, és időben válaszolnak majd, egyben utalt arra is, hogy a jogállamiság helyzete miatt Magyarország ellen folyamatban van a 7. cikk szerinti eljárás, és az EB osztja az Európai Parlament aggodalmait a magyar korrupcióval és az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatban.
Matos azt írta levelében, hogy az EAJ áprilisban háromtagú tényfeltáró bizottságot küldött Magyarországra, hogy megvizsgálják az igazságszolgáltatás helyzetét, különös tekintettel az Országos Bírósági Hivatal (OBH) és az Országos Bírói Tanács (OBT) közötti feszültségre, illetve az OBH-elnök bírói kinevezési gyakorlatára. Az erről szóló jelentést májusban készült el, és elküldték Junckernek is.
A jelentés szerint a magyar igazságszolgáltatás rendkívül kritikus helyzetben van, függetlensége is veszélybe került. Azt írják, az OBH elnöke „látszólag” túllépte a hatáskörét, amikor megakadályozta az OBT felügyeleti jogainak ellátását, továbbá jogellenesen beavatkozott a bírói kinevezésekbe és előléptetésekbe, valamint késleltette a szükséges választások ütemezését, hogy az OBT-ben megüresedett pozíciókat betöltsék. A jelentésben szintén szó van arról, hogy a magyar kormány egy különbíróságot tervez létrehozni, amely az igazságügyi tárca ellenőrzése alatt állna.
Matos levelében arról is írt, hogy az EAJ idén szeptember 15-én Nurszultánban tartott ülésén a magyar küldött sajnálatát fejezte ki, hogy a jelentésében szereplő kérdések kezelésében nem történt előrelépés, a Magyar Bírói Egyesület eddig nem kapott visszajelzést vagy választ.
José Igreja Matos arra kérte Junckert, hogy tegyen meg minden lehetséges lépést e zavaró fejlemények megállítására, egyben választ vár az EB elnökétől, milyen konkrét intézkedéseket akar tenni a felmerült kérdések kezelésére.
A Népszava megkérdezte a levélben foglaltakról és az esetleges intézkedésekről Junckert, amire Christian Wigand szóvivő a lapnak azt nyilatkozta:
"Megerősíthetjük, hogy megkaptuk a levelet, és a megfelelő időben válaszolni fogunk rá. Mint Ön is tudja, a jogállamiság helyzete miatt folyamatban van Magyarországgal szemben a 7. cikk szerinti eljárás.
Az EU Tanács elnökségének meghívására az Európai Bizottság részt vett és felszólalt az Általános Ügyek Tanácsának szeptember 16-iki ülésén rendezett magyar meghallgatáson.
A Bizottság emlékeztetett rá, hogy osztja az Európai Parlament aggodalmait, különös tekintettel a korrupcióval és az igazságszolgáltatás függetlenségével kapcsolatos aggályokra. A Bizottság továbbra is szorosan figyelemmel kíséri a helyzetet, és meghozza a szükséges intézkedéseket a problémák megoldása érdekében. Mindenkor készséggel állunk a Tanács és a tagállamok rendelkezésére információnyújtás vagy megbeszélések céljából.”