A civilek szerint több helyen még a fekáliát is beleeresztik a folyóba.
Ürülékkel, pelenkákkal, betétekkel és műanyaghulladékkal van tele a Duna, ezt tapasztalták még nyáron hajótúrájukon a Maradjanak a Fák a Rómain nevű Facebook-csoport körül társaság tagjai, írja az Index.
Korábban hallottunk a szentendrei Postás strandon ömlő szennyvíz esetéről, ezért először azt gondoltuk, onnan jön a szennyezés. Gondoltuk, hogy a helyzetnek köze lehet a csapadékhoz, ezért nagyobb esők után vizsgáltuk a környéket. Egyszer néhányan az éjszaka közepén kezdődő viharban rohantak ki a vízhez, hogy megtalálják a szennyezés forrását - nyilatkozta a Római megmentéséért dolgozó csoport egyik tagja a portálnak.
Békásmegyeren, a Pünkösdfürdő utcánál találták meg azt a kifolyót, amin keresztül a láthatóan tisztítatlan szennyvíz ömlött a Dunába. A civilek szerint a szennyezés rendszeres, szeptemberig öt alkalommal látták, hogy nagy mennyiségű szennyvizet vezetnek a folyóba. Megkeresték a hatóságokat, és megtudták, hogy a szennyezés nem véletlenül, hanem üzemszerűen kerül a Dunába. A Maradjanak a Fák a Rómain egyik tagja, Balogh Kálmán az Indexnek elmondta, hogy a Főváros és Óbuda önkormányzata is tőlük hallott először a szennyezésről, ezt ugyanis sosem közölte velük a Fővárosi Csatornázási Művek.
Az Index megkereste Óbuda önkormányzatát, ahol Puskás Péter alpolgármester azt mondta, Budapesten a legtöbb helyen közös – szakszóval egyesített – csatornahálózatba folyik a szennyvíz és az esővíz. Óbuda nagy részéről ezt a keveréket a Duna alatt futó csővezetéken keresztül szállítják át az Észak-pesti Szennyvíztisztító Telepre.
A telep azonban csak megadott mennyiségű szennyvizet képes befogadni, és amikor a sok eső miatt a mennyiség megugrik, akkor a Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) a többletet a Dunába engedi.
Az alpolgármester megemlítette, hogy az FCSM háromszoros hígításban (egy egység szennyvíz, két egység esővíz) engedi a Dunába ezt a keveréket, ami a jogszabályok alapján már nem számít szennyvíznek. A civilek drónok segítségével azt is észrevették, hogy a parti beömlés mellett mélyebbre, a Duna sodorvonalába is bevezet egy kisebb kapacitású szennyvízcsatorna.
A megoldás egy olyan ideiglenes víztározó lenne, amiben a szennyvíztisztító kapacitását meghaladó mennyiségű szennyvizet ideiglenesen tárolni lehet. Tarlós István korábban megvalósíthatósági tanulmányt rendelt az FCSM-től egy óbudai záportározó elkészítésére, a csatornázási műveknek november 30-ig kell elkészítenie a terveket. A létesítmény elvileg bekerülhet Budapest 2020-as költségvetésébe. A telket a III. kerület adja, a tározót és egyéb fejlesztéseket azonban az FCSM-nek, a fővárosnak és az államnak kellene fizetnie.
Az Index azt írja, hogy az FCSM megemlítette, hogy
Budapesten további 70 helyen vezetik be a tisztítatlan, csak esővízzel higított szennyvizet a Dunába.
Júniusban a hvg.hu is írt arról, hogy, ha nagy eső zúdul Budapestre, a szennyvíz egy része tisztítatlanul ömlik a Dunába, teniszlabdát, betéteket, és fekáliát is látni benne.