Itthon hvg.hu 2019. október. 04. 08:39

A társadalom legszegényebb harmada neveli a gyerekek több mint felét

Egyes régiókban teljesen kilátástalan az élet.

Többéves javulás után megint romlani kezdett a legszegényebb családok és azokban élő gyerekek helyzete – derül ki a Gyerekesély Közhasznú Egyesület (GYERE) ma megjelenő tanulmánykötetéből, amelyet a Népszava ismertet.

A felmérés készítői 2014 és 2017 között vizsgálták a gyerekek életkörülményeit, otthoni és intézményi ellátásuk minőségét, valamint esélyeiket és arra jutottak, hogy a társadalom alsó szeletében nem hozott változást az életkörülményekben a közfoglalkoztatási bér vagy a rendszeresen kapott segély minimális emelése, mert közben a foglalkoztatást helyettesítő támogatás, a családi pótlék és a gyes összege nem változott, az adómentes jövedelmi sáv megszüntetése pedig még rontott is a helyzetükön.

A kötetben megállapítják azt is, hogy 2007 után 2017-ig csökkent a (jelenleg 229 ezer forintos) mediánjövedelem 60 százalékánál kisebb havi összegből élő családok száma, 2017-ben 230 ezer gyerek élt ilyen háztartásokban, de ezzel együtt 3 százalékkal nőtt a mediánjövedelem 40 százalékánál kevesebből, tehát mélyszegénységben élő családok és a bennük nevelkedő gyerekek száma. A nagy nehézségek árán megélni képes gyerekes háztartások aránya két évvel ezelőtt 18,5 százalék volt, ami az uniós átlag duplája.

Jelenleg legalább 125 ezer gyerekkel lehet számolni a tanulmány szerint, aki olyan háztartásban él, ahol senki nem foglalkoztatott és esélye sem nagyon van a munkavállalásra, ráadásul

a társadalom legszegényebb 30 százaléka neveli a magyar gyerekek több mint felét.

Drasztikuan nőtt a nagyon rossz lakáskörülmények között élő gyerekek aránya is: 19,7 százalékról 27,3 százalékra emelkedett, míg az uniós átlag 2017-ben csak 6 százalék volt.

A leszakadó járásokból akik tehetik, menekülnek, ezt mutatja az is, hogy csökkent az ezekben élő gyerekek száma úgy is, hogy a helyben maradók több csecsemőt vállaltak.

Megdőlni látszik azonban az a korábbi állítás, hogy a roma családokban születik több gyerek, az utóbbi 5 évben ebben a körben csökkent az újszülöttek száma.

A tanulmány emellett lesújtó képet fest az észak-borsodi vagy észak-nógrádi falvakról, ahol sok helyen megszűnt a vezetékes víz elérése, mert a szolgáltatók az elmaradt befizetések miatt lezárták a rendszert, munkalehetőség hiányában a különféle, rendszerint két-három éves időtartamú "szociális projektek" és civil szervezetek adományai tartják egyfajta lélegeztetőgépen az embereket, sok az alultáplált gyerek, és egyre többen veszik igénybe az ingyenkonyhákat. 

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.