Itthon hvg.hu 2019. szeptember. 09. 15:51

Pénzbüntetésre ítélték a szerkesztőt, akit az Orbán-interjú meghamisításával vádolnak

240 ezer forint pénzbüntetésre ítélték a Veszprémi Napló volt szerkesztőjét az interjú meghekkelése miatt. Az ítélet nem jogerős, mert az ügyészség és a vádlott is fellebbezett az ügyben.

Döntött a Veszprémi Járásbíróság a Veszprémi Napló volt munkatársának, F. Gábornak az ügyében, akit azzal vádolnak, hogy ő nyúlt bele a Fejér Megyei Hírlapban megjelent Orbán Viktor-interjúba. A szerkesztőt információs adat megsértésének bűntettében mondták ki bűnösnek és 240 ezer forint pénzbüntetésre ítélte a bíróság, ami mellett az egymillió forintos bűnügyi költséget is meg kell térítenie.

Az első fokon eljáró bíróság ítélete szerint ő követte el a hamisítást, ő írt bele olyan szövegeket az interjúba, amelyeket a miniszterelnök nem mondott – olvasható a Magyar Hang cikkében. F. Gábor az eljárás során végig tagadta a bűncselekmény elkövetését.

Az interjú még 2016. december 24-én jelent meg a Fejér Megyei Hírlapban. Olyan mondatok kerültek bele, hogy:

  • nemcsak a pedagógusok bére, hanem „a kórházi hullák száma is emelkedik”;
  • „Magyarország azért stabil ország a forrongó nyugati világban, mert mi kikértük az emberek véleményét, bár nem érdekelt minket”;
  • „minél többen találjanak vissza a karácsony pogány értelméhez”.

A botrány kirobbanása után pár nappal öt embert küldtek el a laptól, őket hibáztatták az interjú meghamisításáért.

A bírósági ügyben az egyik legfontosabb kérdés az volt, hogyan lehetett elvégezni a szövegben a módosításokat 4 és fél perc alatt. Azért csak ennyi ideig, mert a szakértők szerint ennyi ideig nyúltak bele a cikkbe. F. Gábor és a tanúk szerint ez lehetetlen, mert karakterre pontos módosítások kerültek a cikkbe. Egyébként ezt igazolta az informatikai szakértők kísérlete is. Szerintük csak úgy lehetett ennyi idő alatt a módosításokat elvégezni, ha előtte a vádlott hozzáfért a szerkesztőségi programban az interjúhoz, és bemásolta a hekkelt verziót az oldalra.

F. Gábor védője szerint nem bizonyítható, hogy a védence követte volna el az interjú hamisítását, ezért fellebbezett – felmentését kérve. Fellebbezett az ügyész is, ő súlyosításért. A pénzbüntetés mértékét kevesellte, és F. Gábor szerkesztői foglalkozástól való eltiltását is kérte.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.