Feloszlott a Médiatanács jelölőbizottsága a Fidesz erőteljes asszisztálásával.
Mivel a kormánypárti oldal nem állítot jelölteket, eredménytelenül feloszlott a Médiatanács tagjait jelölő bizottság – közölte néhány órája Brenner Koloman, a testület jobbikos tagja. Bár október 11-én lejár a jelenlegi tagok megbízatása, és újra nem választhatók, a Médiatörvény átmeneti rendelkezései közé bekerült egy olyan passzus, amely kimondja,
a Médiatanács elnöke és tagjai megbízatása megszűnése időpontjának az újonnan megválasztott elnök és tagok megbízatásának kezdetét kell tekinteni.
Erre a kiegészítésre a Mérték Médiaelemző hívta fel a figyelmet, szerzőjük, Urbán Ágnest ugyanis a Párbeszéd jelölte tagnak. (Cikkünk korábbi verziójában tévedtünk, mikor úgy értelmeztük a törvényt, hogy a határidő lejárta után a Médiatanács feloszlik.) Ez a testület, amelybe kilenc évvel ezelőtt kizárólag a Fidesz által javasolt jelölteket választották be, a törvény szerint „ellenőrzi és biztosítja a sajtószabadság érvényesülését”, meghirdeti és elbírálja a frekvenciapályázatokat – vagyis dönt arról, melyik rádió és televízió működhet –, továbbá állást foglal egyes műsorokkal kapcsolatos panaszokról. Piacfelügyeleti eljárást folytathat. Felügyeli egyebek közt a politikai reklámra vonatkozó rendelkezések érvényesülését.
Karas Mónikának, a Médiatanács elnökének a megbízatása 2022-ig szól, mert őt később, Szalai Annamária halála után választották.
A jobbikos politikus beszámolója szerint a kormánypártiak „azért nem állítottak jelölteket, mert még ősszel módosítani akarják a médiatörvényt”. Ezt egyébként idén egyszer már megtették, továbbá ha már a nyáron tudták, hogy újra hozzá akarnak nyúlni, akkor értelmetlen volt júliusban jelölőbizottságot alakítani. Formálisan nem törvénysértő, ami most történt, mert a 2010-ben hozott törvény csak annyit mond, hogy ha a jelölőbizottság „nem tud jelölteket állítani”, akkor új jelölőbizottságot kell alakítani. Ez akárhányszor megismételhető, hiszen a tagok a frakcióikat képviselik, nem az egyéni véleményüket. Vagyis nem arról van szó, hogy egy másik jelölőbizottságban más tagok majd könnyebben megegyeznek.