Itthon T. R. 2019. szeptember. 04. 17:01

Orbán Balázs elmondta, szerintük honnan jött a trágyaszag Budapestre

Augusztus elején bűzlött egész Budapest, valószínűleg az olvasóink közül is sokan emlékeznek ezekre a percekre. Hatósági vizsgálat indult, mostanra kiderült, honnan jött az orrfacsaró trágyaszag. Bár az Orbán Balázs államtitkár által megnevezett cégnek nincs nyoma az adatbázisokban.

Már a szagészlelést követő napon helyszíni riporttal jelentkeztünk a hvg.hu oldalán, akkor derült ki, hogy vizsgálatot folytatott a Pest Megyei Kormányhivatal a Budapesten is érezhető bűz miatt. A vizsgálatról utána érdeklődtünk a kormányhivatalnál, ám nekünk nem válaszoltak, a bűz miatt parlamenti kérdést benyújtó Bangóné Borbély Ildikónak igen. Ő írásbeli kérdést intézett a kormányhoz az ügyben.

Orbán Balázs államtitkár válaszából kiderült, a rendelkezésére álló információk alapján a szag

az Óbaroki Kerti Vasút Kft. által Óbarok–Újbarok–Bodomér közötti földeken végzett trágyázási tevékenységéből származott.

Mivel Óbarok település Fejér Megyében található, ezért a Pest Megyei Kormányhivatal bevonta a vizsgálatba a Fejér Megyei Kormányhivatal illetékes munkatársait is, így a két kormányhivatal szakemberei közösen léptek fel a trágyaszag terjedésének megállítása érdekében – írta Orbán Balázs.

 

Az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint akár Felcsútról is jöhetett az orrfacsaró bűz

Számítógépes modellel körbehatárolták a szag forrását, az Érd - Felcsút - Tatabánya - Esztergom négyszögből csaphatott fel a szag.

Orbán Balázs válasza azért rendkívül furcsa, mert augusztus elején a Budaörs Info megnevezte ezt a céget a bűz forrásának felelőseként (akkor a médiában a Gyermelyi neve került elő, szerintük kizárt, hogy tőlük jött a szag), azonban ilyen vagy hasonló nevű céget a cégadatbázisokban és Google-kereséssel sem találtunk sem akkor, sem most. Hogy az ellentmondást feloldjuk, megkeressük a válaszban említett kormányhivatalokat és a Miniszterelnökséget, amint válaszolnak, közzétesszük. Orbán válaszában a helységnév sem stimmel, Bodomér nem létezik, a települést a valóságban Bodmérnek hívják.

Az államtitkári válaszból tudjuk azt is, hogy röviddel a bejelentéseket és a hatósági vizsgálat megkezdését követően az érintettek a kifogásolt szaghatást megszüntették. Orbán azzal zárta válaszát, hogy bár egyedi esetről volt szó, annak érdekében, hogy a jövőben ne fordulhasson elő hasonló, a kormányhivatalokat több helyszíni ellenőrzésre utasították.

(Kapcsolt képünk illusztráció, nem a válaszban szereplő helyszínen készült.)

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.