Itthon hvg.hu 2019. augusztus. 31. 16:26

Országos diáksztrájkot hirdettek a Kossuth téri tüntetésen

A köznevelési törvény módosítása ellen tüntetnek a Kossuth téren, szeptember 13-ára diáksztrájkot jelentettek be.

Néhány százan tiltakoztak a Kossuth téren a köznevelési törvény módosítása miatt. A tüntetés egyik szervezője, Verseghy Viktória bejelentette, szeptember 13-ára országos diáksztrájkot hirdetnek.

Szeptember 13-án minden diák maradjon otthon, ne menjen be, mi így tiltakozunk.

A bejelentés

A pár hete elfogadott jogszabály csökkenti az alternatív iskolák szabadságát, állami hivatal dönt majd a magántanulói státuszról, az iskolakezdés lehetősége is veszít rugalmasságából, az iskolaigazgató kinevezésébe sem lesz beleszólás.

A tüntetést két waldorfos diák, Nógrádi Áron és Verseghy Viktória szervezte, velük beszéltünk a tüntetés előtt.

A tüntetés négykor kezdődött, az elején dobosok fokozták a hangulatot, majd színpadra álltak a szónokok.

Máté Péter
Máté Péter
Máté Péter

Elsőként Asbóth Márton, a TASZ jogásza beszélt, aki szerint nem lehet tűrni, hogy a kormány szétveri a közoktatást. Szerinte

a kormány rosszabbá akarja tenni az életet Magyarországon.

A TASZ meg akarja állítani az ámokfutást.

A köznevelési törvény módosításai korlátozzák a jogainkat. A magántanulóságot tiltó döntések jogellenesek, ezért bíróságra visszük őket. Kiharcoljuk az igazságot.

Nincs két egyforma gyerek, olyan oktatást szeretnénk, ami tudja ezt - tette hozzá Asbóth. A TASZ korábban készített egy útmutatót, hogyan lehet kicselezni a rendszert. Ezt itt találja.

Máté Péter

Tasi Zsuzsanna diák a kötelező nyelvvizsga miatt tiltakozott, rámutatott, a képviselők egy részének sincs nyelvvizsgája, mégis elvárják ezt a diákoktól a felsőoktatási felvételihez.

Orbán Viktornak egy napja van letenni a nyelvvizsgát, különben népszavazást kezdeményezünk.

Ambrus Magdolna, a Pedagógus Hálózat egyik alapítója a szülők és óvodapedagógusok döntési lehetőségeinek korlátozása miatt tiltakozott, arról beszélt, súlyos gondokat okozhat, ha egy gyerek nem iskolaéretten kerül elsőbe. A szülőkhöz beszélt:

Tudta, hogy 1984-et írunk? Hogy elfogyott ön körül a levegő? Hogy minden gyerek parancsszóra 6,5 évesen lesz iskolaérett?

Vádolja a kormányt (illetve kormányokat) a pedagógushelyzet mai állapotáért, a köznevelési pénzek csökkentéséért, a sok beragadt diplomáért, a pedagógus túlórák ki nem fizetéséért, családok kivándorlásáért, azért hogy

angol vagy tornaszakos tanár fogja történelemre, matekra tanítani a gyerekeket.

A következő szónok Molnár Áron (NoÁr), aki szerint nagyon vagány, hogy tizenéves diákok hozták össze ezt a tüntetét. Ő nem elégedetlen a megjelent létszámmal. Azt mondja, akciókkal kell készülni,

legyetek konokok és harcoljatok, gondolkozzatok csapatban, csatlakozzatok a változást akaró szervezetekhez. Ha valami nem tetszik a suliban, ne puffogjatok, hanem küzdjetek addig, amíg változást nem értek el, mert ti vagytok a jövő. Ez nem csak felelősség, hanem óriási lehetőség. Legyetek példakép

- harsogja a színpadról. Elég nagy ovációt kap.

Máté Péter

Szűcs Tamás, a PDSZ egyik vezetője a színpadról kifogásolja azokat a cikkeket, amelyek megjegyzik, néhány százan mentek csak tüntetni. Szerinte voltak ott ezren is (a beszéde végén már több ezerről beszél), ezt ő sem tartja elégnek, de a nagy melegben ennyinek is örülni kell.

Megszólítva érezzük magunkat, további számháború helyett mutatjuk kicsit távolabbról a tömeget

Máté Péter

Szűcs szerint a törvényi változások egyfele mutatnak:

a kormány mindenkinél okosabb akar lenni, vissza akarja fogni, hogy az ember innovatívan merjen alkotni az iskolában. A légkör fojtogató.

Elmondta, nekiszegezték egy fórumon a kérdést, miért nincs mindig sztrájk. Szűcs sorolta, milyen tiltakozások voltak az elmúlt időszakban, azzal érvelt, nem lehet mindig csúcsra járatni a rendszert. A jelenlévők ennek ellenére sztrájkot követeltek.

Az Amnesty International munkatársa kifogásolta, hogy egyeztetés nélkül fogadták el a köznevelési törvény módosítását, és nem készült hozzá hatástanulmány sem. Szerinte a törvény a korábbinál is nagyobb hatalomkoncentrációt eredményez.

A kormány nem bízik a szülőkben, az iskolákban és óvodákban, a tanárokban, ezért korlátozta jogaikat az oktatásban. Ilyen lenne egy családbarát kormány 2019-ben?!

- mondja a szónok, amire a tömeg fújolni kezd. Hosszan beszél arról, mit korlátoz még a kormány - pl a tudományos kutatást - és mely szervezetek ellen lép fel. A jogtiprást nem lehet hagyni, a kormány által megtámadott csoportok mellett is ki kell állni. Az Amnesty levelet küld majd az iskolaigazgatóknak, hogy álljanak ki a bátor és szabad véleménynyilvánítás mellett.

A tüntetés másfél óra után ért véget, a diáksztrájk bejelentésével. A köznevelési törvény módosítása miatt az ellenzéki pártok Alkotmánybírósághoz fordulnak. Ezt pénteken jelentették be. Álláspontjuk szerint ugyanis a törvény

traumákat, sérüléseket és különféle hátrányokat okoz ezzel a törvénnyel a kormány a gyerekeknek.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?