Fertőzésveszélyesek, sokan nem megfelelően használják, ráadásul szelektíven sem lehet gyűjteni a szemetet.
Bezárná a panelházak szemétledobóit a Magyar Közös Képviselők Egyesülete mondta az InfoRádiónak az egyesület szakmai igazgatója.
Weisz Gábor Miklós szerint problémát okoz, hogy rengeteg társasházban a szemétledobókat nem megfelelő módon használják: olyan is előfordul, hogy ebédmaradékot öntenek bele. Ezzel viszont megfertőzik az egész épület rendszerét, és a patkányok, valamint a csótányok is elszaporodhatnak.
Van, ahol szeméttárolásra használják a szemétledobó helyiséget, ami tűzveszélyes.
Még ha rendeltetésszerűen is használják és rendszeresen takarítják, a környezetvédelem akkor sem megoldott, hiszen aki a szemétledobót használja, az nem tudja szelektíven gyűjteni a hulladékot, a kartonpapírok sok esetben ráadásul dugulást is okoznak.
Az említett problémák miatt - közgyűlési döntés alapján - egyre-másra lezárják a szemétledobókat a panelházakban, amit a Magyar Közös Képviselők Egyesülete áldásos dolognak tart. Szerintük rengeteg költségtől, feszültségtől és problémától mentesülnek így a társasházak.
Sok kezdeményezés azonban egy-egy lakó miatt falba ütközik. Tekintettel arra, hogy a szemétledobó kényelmi szolgáltatás, amit a lakás megvásárlásával szerzünk meg, így az erről szóló közgyűlési határozat a bíróságon megtámadható, ha azzal valaki nem ért egyet - mondta Weisz Gábor Miklós.
Magyarországon hozzávetőleg félmillió panellakás van, és a tízemeletes házak többségébe a 70-es, 80-as években beépítették a hulladék ledobására alkalmas csövet.