Idén nem lehet kormányellenességgel vádolni a gombaszögi nyári tábort.
Öncenzúrát emlegetett a szlovákiai Fülek polgármestere, Agócs Attila azután, hogy a szlovák közszolgálati média nemzetiségi adója, a Pátria Rádió nem állított sátrat a most véget ért Gombaszögi nyári táborban.
A Pátria Rádió vezetője, Lovász Attila korábban a hvg.hu-nak annyit mondott,
a tábor vezetése és a Pátria rádió között a műsor tekintetében nem született megegyezés,
ezért nem voltak kint saját sátorral. Tavaly a meghívottaik miatt már nekiment a Pátriának a Pesti Srácok, azt írták, "magyar kormánypénzből szerveztek ellenzéki nyári tábort" Gombaszögön. A magyar kormányzati hátszél most is megvan: több minisztérium és háttérintézmény szerepel a támogatók listájában, ahogy ott van az egyik MNB-s alapítvány is.
Úgy tudjuk, a Pátria Rádió idén egy 22 pontból álló műsortervet adott le, olyan embereknek adtak volna teret, akik a magyar – kormányzati – médiában nem igazán jutnak szóhoz. Beszéltek volna a CEU-ról, az MTA-ról, a meghívottak között ott volt Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese is. Miután leadták a programot a szervezőknek, elindult az egyezkedés a programról – ideértve a meghívottakat is –, ennek lett az a vége, hogy Pátria a tábor helyett a saját stúdiójában vette fel a beszélgetéseket. A HVG több munkatársát is meghívták egyébként, az egyik beszélgetés azért maradt el, mert G. Fodor Gábor visszamondta a szereplést.
Egyik névtelenséget kérő nyilatkozónk a pártállami időkben érezte magát, más cenzúrát emlegetett. Agócs Attila június végén arról írt,
a tavalyi magyarországi kritikákat olvasva a főszervezők nyilván preventív öncenzúrát gyakoroltak, nem fogadták el a rádiósok által felkért előadókat, ezért nem született megegyezés. Mindez viszont elfogadhatatlan módon korlátozza a szlovákiai magyar közmédia szabadságát.
Június végén megkerestük a tábort szervező Orosz Örsöt, azonban a hvg.hu megkeresésére nem reagált, az Új Szónak viszont azt állította, nincs szó komoly konfliktusról, a tábor több mint 30 társszervezővel működik együtt, összesen mintegy 120 tárgyalást folytattak le a programokról.
egyszerűen nem egyeztünk meg, nem kell felfújni a dolgot.
Mivel hivatalosan nem is hirdették meg a Pátria sátrát, nem is lehet arról beszélni, hogy lemondtak volna valamit – érvelt tovább. Az Új Szó főszerkesztője, Lajos P. János véleménycikkében azt írta,
a Pátria Rádió programjának elutasításával sajnos Gombaszög is rálépett a tusványosi útra, már lejtőn van a szekér.
Szerinte "a megmaradt közéleti programok szervezése kevés kivételtől eltekintve a magyar kormány befolyása alatt álló kör kezébe került". Nem érti, hogy ha a főszervezőknek valóban a Pátria egyes programjainak kiegyensúlyozatlanságával volt baja, akkor hogy engedhettek olyan kerekasztalt, ahol a rendszerváltásról beszélget Deutsch Tamás (Fidesz), Duray Miklós (MKP), és Berényi József (MKP), vagy ahol Németh Szilárd értekezik a magyar honvédelemről.