Itthon hvg.hu 2019. július. 02. 20:02

Gulyás elmagyarázta, miért nem adhat ki a budapesti CEU amerikai diplomát

Mert a törvényeket be kell tartani.

Ahogy hétfőn megírtuk, az Egyesült Államokban – több mint kétéves felülvizsgálatot és önfelmérő folyamatot követően – 2023-ig meghosszabbították a CEU akkreditációját. Vagyis az intézmény továbbra is kiadhat amerikai diplomát.

Úgy tűnik azonban, hogy ezt a közeljövőben Magyarországon biztosan nem teheti meg. Legalábbis ez derül ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter válaszából, amit Szél Bernadett írásbeli kérdésére adott. A független ellenzéki képviselő azt tudakolta, hogy a CEU 2019. január 1-je után is felvehet-e diákokat az amerikai diplomát adó képzésire.

Gulyás Gergely így reagált:

A Kormány kiemelt célja, hogy a hazai felsőoktatás folyamatosan magas színvonalon működjön, ezzel hozzájárulva Magyarország további fejlődéséhez. Az Ön által pártfogolt egyetem számára a magyar törvények szerinti működés feltételei ma is biztosítottak. Magyarországon egy másik ország diplomáját az a külföldi egyetem adhatja ki, amely mind intézményként, mind képzései tekintetében állami akkreditációval rendelkezik, és az adott országban tényleges, felsőoktatási fokozatot adó képzést nyújt. Ezeket a feltételeket minden Magyarországon külföldi diplomát adó egyetemnek be kell tartania.

Bár a CEU-nak élő megállapodása van a New York állambeli Bard College-dzsal, az állam oktatási hivatala pedig igazolta, hogy a CEU tényleges oktatást folytat, a magyar kormány továbbra is elzárkózik attól, hogy engedélyezze az intézménynek az amerikai diplomák kiadását. Ezért azokat az egyetem a következő évtől Bécsben fogja kiadni.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?