A parlamenti meghallgatásán azonban még keresztbe tehetnek neki, ha az Európai Bizottság tagja akar lenni.
A Fidesz EP listáját vezető Trócsányi László igazságügy miniszter felveszi a EP képviselői mandátumát - értesült a hvg.hu. Ezzel egyidejűleg lemond a miniszteri posztjáról.
Úgy tudjuk, hogy utódjának személye még nem dőlt el, ám a késedelem nem jelent problémát. Trócsányit az új miniszter megválasztásáig a jelenlegi szabályok szerint Völner Pál parlamenti államtitkár helyettesítheti. A lehetséges miniszteri utódok között sokáig Bajkai István fideszes országgyűlési képviselő neve forgott, ám értesüléseink szerint újabban Varga Judit, a Miniszterelnökség európai uniós kapcsolatokért felelős államtitkára az esélyesebb jelölt.
A helyzetet ugyanakkor bonyolítja, hogy brüsszeli források szerint gyakorlatilag nincs esély arra, hogy Trócsányi EU-biztosi posztot kapjon, így könnyen lehet, hogy inkább megőrzi budapesti bársonyszékét. Addig persze még sok idő van, hiszen a jelenlegi helyzet szerint még az Európai Bizottság elnökének személyéről sem sikerült megegyezni, a biztosok kijelölése pedig csak ezután következik.
Keresztbe tehetnek
A következő Európai Parlament jövő kedden tartja alakuló ülését: az első napon a formális megnyitót tartják, szerdán viszont a tervek szerint már megválasztják az EP elnökét és az alelnökét is. A parlament szerepe azért fontos, mert ők is befolyásolhatják majd, kik lesznek a következő biztosok, Trócsányinak pedig több forrás szerint kevés az esélye, és sok minden függ majd attól, hogy melyik portfóliót kapja.
Ha az Európai Tanácsnak végre sikerül megegyeznie, kit jelöljenek az Európai Bizottság élére, a választást még az EP-nek is meg kell szavaznia. Ha elutasítják, új jelöltet kell megnevezni, amivel még tovább húzódhat az egész folyamat. Abban a pillanatban, ahogy megvan a jelölt, a Tanáccsal együtt megnevezi a leendő biztosokat, egyet minden tagállamból. Nekik ekkor még nem ér véget a megpróbáltatásuk, mert kinevezésük előtt meghallgatja őket a releváns parlamenti bizottság, majd elkészíti a róla szóló véleményét.
A magyar igazságügyi miniszter minden bizonnyal kemény meghallgatásra és nehéz kérdésekre számíthat, hiszen az Európai Parlament többször is kritizálta a magyar jogállamiságot, és tavaly elfogadta a Sargentini-jelentést is. Márpedig nem példa nélküli, hogy egy-egy jelölt alkalmasságát olyan szinten kérdőjelezte meg az Európai Parlament, hogy később vissza kellett őt hívni. Így járt például 2004-ben az olasz Rocco Buttiglione, akit homofób kijelentése miatt nem szavazott meg az EP Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága.
A magyarok számára pedig ugyanebből az évből különösen emlékezetes Kovács László esete, kinek eredetileg az energetikai tárcát szánta José Manuel Barroso, de ízekre szedték a meghallgatásán. Végül a parlament jelezte, hogy az olasz biztos homofób megnyilvánulásai, a lett biztos korrupciós ügyei, és a magyar biztos „nem meggyőző” szereplése miatt nem szavazza meg a Barroso-bizottságot. Így Kovács László az adóügyeket kapta meg.
Nem járt sokkal jobban Navracsics Tibor most leköszönő biztos sem: 2014-ben a parlament az ő személyét is alkalmasnak találta, de a teljes portfólióra nem. Ezt Jean-Claude Juncker végül úgy oldotta meg, hogy a magyar jelölttől elvette az uniós polgárság portfólióját, és csak a kultúrát, az oktatásügyet, valamint az ifjúságügyet tarthatta meg.
Mivel ennek oka sokak szerint már akkor is a magyar kormány civil szervezetek elleni támadása volt, nem nehéz elképzelni, hogy néhány hónap múlva mi vár majd az eddig igazságügyi miniszterként tevékenykedő Trócsányira.