Erős déjà vu érzése lehet az oktatási törvény módosítása után azoknak, akik 1985 előtt már éltek az egypártrendszer gondoskodó kezei között, és érezték annak törődését.
Részletesen ír a HVG az oktatási törvény puccsszerű átalakításáról. Az iskolaigazgatók kinevezésének teljes államosítása az 1985 előtti időket hozza vissza, ezen a téren egyébként a 85 és 90 közötti évek voltak a legliberálisabbak. Immáron nem lesznek botrányok, a hatalom politikai ejtőernyősöket akar kinevezni iskolaigazgatónak, a lap hosszan sorolja a példákat, hogy lehettek megbízható, de oktatási előélettel nem rendelkező társasházkezelők, önkormányzati képviselők iskolaigazgatókká.
A másik ügy a magántanulói státusz bevezetése. Budapesten 2015 óta egyre többen választják ezt, főleg azért, hogy kimenekítsék a sok sebből vérző közoktatásból a gyerekeket tanulócsoportokba szerveződve – több ilyen szervezet vezetője megszólal a cikkben. És persze a másik oldalon a hátrányos helyzetű, speciális igényű gyerekek állnak, akikkel az iskola nem tud mit kezdeni, nekik jó is lehetne a magántanulói státusz megszüntetése, ha az állam e mellett biztosítaná a megfelelő szakembereket és infrastruktúrát az igényeiknek. Erről L. Ritoók Nóra beszél a cikkben.
További részletek az e heti HVG-ben!