A börtönt csütörtökön elhagyó ukrán férfi ügyvédje nem érti az ügyfele kiengedésén méltatlankodókat sem: a kényszerintézkedés fenntartása állítása szerint csak a szándékos bűncselekmények elkövetőinél indokolt.
A 64. éves ukrán Jurij C – ahogy megírtuk – csütörtök délben hagyhatta el a budapesti Nagy Ignác utcai börtönt, miután a Fővárosi Törvényszék gazdasági hivatalába megérkezett az a tizenötmillió forint, amelyet a dunai hajóbaleset okozásával gyanúsított férfi fizetett be óvadékként.
A mostantól bűnügyi felügyelet alatt álló férfi ügyvédje, Tóth M. Gábor a hvg.hu-nak azt mondta: érdemben most lesz lehetősége tárgyalni ügyfelével, hogy már nemcsak a büntetés-végrehajtási intézet plexijén keresztül tudnak kommunikálni, így most fogják megbeszélni többek között azt is, hogy tegyen-e ügyfele vallomást, illetve vegye-e fel a kapcsolatot valamilyen formában az áldozatok hozzátartozóival.
Az ukrán kapitány információink szerint egy budapesti szállodában tölti majd a nyomozás hónapjait, ahol várhatóan családja is meglátogatja majd.
A hvg.hu kérdésre, hogy Jurij C fogyasztott-e alkoholt a Viking Sigyn és a Hableány ütközése előtt, Tóth M. Gábor határozott nemmel felelt, nehezményezve egyúttal a BRFK eljárását, amely a baleset körülményeiről tartott június eleji közleményében megemlítette, hogy az ütközés után, a mentéssel párhuzamosan megszondáztatták a balesetben részes szállodahajó hajóvezetőjét, ám arról, hogy a szonda mit mutatott, már nem írtak a közleményben.
Az ügyészség felvetéséről, miszerint az ukrán férfi az ütközés után adatokat törölt a telefonjáról, az ügyvéd nem akart nyilatkozni, ahogy arról sem, milyen szerepe volt védencének egy másik, a Viking Cruises flottájába tartozó hajó hollandiai balesetében.
A Hableány elhunyt magyar kapitánya és matróza családtagjainak felvetésére, hogy egy 28 halálos áldozatot követelő baleset feltételezett okozójának letartóztatását - különös tekintettel az adattörlésre és a férfi negatív közlekedési előéletére – nem lett volna szabad feloldani, Tóth M. Gábor azt mondta: bár ügyfelével együtt borzalmas tragédiának tartják a történteket, egy gondatlan bűncselekmény elkövetőjét szerinte nem lehet azonos mércével mérni egy szándékos bűncselekmény elkövetőjéével, márpedig a kényszerintézkedés fenntartása állítása szerint csak ez utóbbi esetben lenne tipikus.
A Hableány és a Viking Sigyn ütközése után bekövetkezett tragédiáról itt olvashatja el az összes hírünket.