Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága előtt számolt be a belügyminiszter a dunai hajóbaleset utáni mentésről.
Rendkívül gyorsnak és szakszerűnek értékelte a szerdai dunai hajóbaleset utáni mentést a belügyminiszter az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága előtt kedden - írta az MTI.
Pintér Sándor elmondta, fél óra elteltével már átvette a mentés irányítását, és a helyszínen volt az országos rendőrfőkapitány, a katasztrófavédelmi főigazgató, a budapesti főkapitány és a fővárosi katasztrófavédelmi igazgató is. A miniszter a polgári védelem, a mentőszolgálat és a civilek közreműködését is kiemelkedőnek nevezte.
A Duna teljes hosszában rövid időn belül megjelentek a rendőrhajók, önkéntes segítő hajók. A 7-8 másodperc alatt elsüllyedt hajó utasai közül több embert a rendőrjárőrök mentettek ki - közölte a miniszter.
Pintér Sándor szokásos évi meghallgatásán a szocialista Molnár Zsolt a Duna nagy forgalmáról, a vízi közlekedés esetleges szigorításáról kérdezte a minisztert. A miniszter erről egyelőre nem kívánt többet mondani, mondván, a történtek még elemező munkát igényelnek. Jelezte ugyanakkor, hogy a büntetőeljárás befejezése után tájékoztatják a bizottságot is.
A Viking Sigyn lefoglalását sürgeti Dél-Korea
A hajó elhagyta Budapestet, de a dél-koreai külügy lefoglaltatná.
A miniszter később a sajtónak nyilatkozva azt mondta: jó az együttműködésük a dél-koreai kormánnyal, a nagykövetséggel, valamint a búváraikkal is. Azt mondta, elfogadják érveiket arról, hogy ne menjenek be a hajóroncsba. A látótávolság gyakorlatilag nulla, nem tudni, mennyire sérült meg a hajó, milyen "csapdák" vannak a hajótesten belül. Jelenleg életveszélyes bemenni - hangsúlyozta. Elmondta, hogy folytatják a felderítő mentéseket, ha tudnak, holttesteket is kiemelnek, de nem akarnak újabb tragédiát.
Pintér szerint a cél a hajóroncs biztonságos kiemelése.
A belügyminiszter közlése szerint a szonárok révén tudják, körülbelül hogy fekszik a hajó. A Clark Ádám mentőhajó csütörtökre érhet a fővárosba. A miniszter azt is elmondta, hogy a mentési munkálatok segítése érdekében a Belügyminisztérium összehívta a Vízügyi Tudományos Tanácsot, amelyben folyamatosan konzultálnak akadémikusokkal, a Budapesti Műszaki Egyetem tudósaival.
A szállodahajó 64 éves ukrán állampolgárságú kapitányát - gyanúsítotti kihallgatása után - múlt csütörtökön őrizetbe vették. A nyomozó hatóság előterjesztése alapján múlt pénteken a Budapesti VI. és VII. Kerületi Ügyészség indítványt tett a gyanúsított letartóztatására. Ezt a bíróság szombaton egy hónapra rendelte el.
Kedden közleményt adott ki a Viking hajótársaság elnöke is, Torstein Hagen egyebek mellett azt írta, "a legteljesebb mértékben együttműködnek a magyar hatóságokkal".
A nyolcadik holttestet hétfő este azonosították, a kilencedik azonosított áldozat holttestét hétfő délután a Margit hídnál emelték ki a Dunából.