Itthon Dercsényi Dávid 2019. május. 25. 16:59

A kettős szavazás bűncselekmény, de senki nem ellenőrzi

Akinek két EU-s tagállamban is van lakása, két országba kaphatott értesítőt a szavazásról. A kettős szavazás viszont bűncselekmény. De mi van, ha valaki ezt nem tudja, vagy nem akarja tudni? Sem a Nemzeti Választási Iroda, sem az Európai Bizottság nem adott megnyugtató választ a kérdéseinkre.

Vasárnap EP-választások, a Nemzeti Választási Irodánál (NVI) pedig már tudják, hogy 2437 magyar fog szavazni más tagállamban, ebből a legtöbben, 1387-en Németországban. A nem EU-s országban élő magyar állampolgárok (szerb, ukrán) is választhatnak, ahogy ez a Parlament a hírhedt sípolós ülésen elfogadta viharos körülmények között, ők levélben szavaznak, összesen 115 ezer ember van a névjegyzékben. 2437 magyar él más EU-tagállamban, és ők az ottani listára szavaznak, mert ezt előre jelezték. Magyarországon élő, de más EU-tagállam állampolgárai közül pedig 3390 ember szavaz itt.

A belföldi névjegyzékben 7,87 millió név szerepel, ebből átjelentkezéssel 97 702 fő szavaz vasárnap, külképviseleten pedig 20 290-en.

De mi van azokkal a kettős állampolgárokkal, akik EU-s országban élnek, vagy azokkal, akiknek több EU-országban van bejelentett lakcíme? A tagállamok mind a saját állampolgáraikról vezetnek névjegyzéket, mondta kérdésünkre az NVI. A fő szabály az, hogy mindenki ott szavaz, ahol lakik. Aki pedig kétszer szavaz, bűncselekményt követ el. De aki több helyen is lakik? A hvg.hu egyik olvasója két értesítést is kapott, egy franciát és egy magyart.

Hogy hány ilyen eset lehet, nem tudni. A tagállamoknak nincs közös EU-s választási szerve, azaz a tagállamok nem futtatják át a választáson résztvevők névsorát, hogy kibukkanjon az, aki esetleg kétszer szavazott. Az NVI azt javasolta, érdeklődjünk az Európai Bizottságnál.

Tőlük a következő választ kaptuk: „Az egynél többszöri szavazást az európai parlamenti választásokon az uniós jog tiltja, és számos tagállamban szankcionálják is. Az európai uniós jog kimondja, hogy amennyiben az uniós választópolgár a lakóhelye szerinti tagállamban kívánja gyakorolni szavazati jogát az európai parlamenti választásokon, és amennyiben ez eltér az állampolgársága szerinti országtól, abban az esetben az adott választópolgárnak nyilatkoznia kell erről a szándékról.

A választások megszervezése, lebonyolítása és a részletszabályozás ugyanakkor az egyes tagállamok és azok hatóságainak feladata. Az Európai Bizottság egy választási szakértői csoport keretében koordinációs segítséget nyújt a tagállamoknak, hogy biztosítsa a biztonságos információcserét és segítse a tagállamokat a kettős szavazás megakadályozásában.”

Ez azért nem hangzik teljesen megnyugtatóan. A kettős szavazás bűncselekmény, de elég kérdésesnek tűnik, kiszűrhető-e utólag.

Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról