Itthon hvg.hu 2019. május. 22. 21:33

Tízmilliókért szerződött egy korrupciós ügyben érintett belga politikus cégével a Fidesz alapítványa

Az Átlátszó szerint a Fidesz pártalapítványa és a Miniszterelnökség is szerződött azzal a belga politikussal, akit később érintettnek találtak az Európa Tanács azerbajdzsáni vesztegetési ügyében.

Stef Gorist tizenkét másik politikussal együtt 2018 júniusában kizárta soraiból az Európa Tanács, mert "erős korrupciós gyanú" merült fel velük szemben egy belső vizsgálat során. Az ellenőrzés azért indult, mert 2017 őszén kiderült: Azerbajdzsán kormánya európai politikusokat vesztegetett meg egy feketekasszából.

Az Átlátszó úgy tudja, hogy Goris cégének – az azeri kenőpénzbotrány után felszámolt – S.C. Services BVBA-nak a megrendelői között volt 2013 és 2015 között a magyar Miniszterelnökség és a Fidesz pártalapítványa is.

Az akkor Lázár János vezette Miniszterelnökség a cikk szerint 255 ezer eurót (82 millió forintot), a Balog Zoltán irányította Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány (SZPMA) pedig 151 ezer eurót (46,4 millió forintot) utalt a belga politikus vállalkozásának.

Illiberalizmus a köbön, avagy így kell 86 százalékkal nyerni egy választást

Baku azt állítja, csalók, trükközők, bűnözők és hazugok állnak a héten kirobbant pénzmosási botrány mögött, egészen pontosan az örmény lobbival szövetkező Soros körei. Szerintünk inkább a pénzéhes, korrupt európaiaknál érdemes körülnézni.

Az SZPMA az Átlátszó kérdésére elismerte, hogy két szerződést kötött a belga céggel, a dokumentumokat pedig elküldték a szerkesztőségnek. Ezek tanúsága szerint két kutatást rendeltek Goris vállalkozásától, az egyik témája "a magyar alkotmányjogi szabályok összehasonlítása az EU szerződések jogi szabályozásával, más országok alkotmányjogi szabályozásával és az Európa Tanács gyakorlatával" volt. A másik szerződés ugyancsak jogi kutatómunkáról szólt "a magyar médiatörvény nemzetközi kontextusa és bizonyos uniós jogszabályok magyarországi implementációja" témában.

A pártalapítvány az újabb adatigénylésre a tanulmányokat is kiadta. Ezek az Átlátszó által megkérdezett szakértők szerint érdemi kutatást nem tartalmaznak, túlnyomórészt a magyar jogi szabályozásból, különböző európai intézmények magyar szabályozásra vonatkozó kritikáiból állnak. Sőt, a második tanulmány a cikk szerint "duplán másolat", mivel az elsőből tartalmi kiegészítések nélkül, minimális formázással és szerkesztéssel vették át.

Az Áltátszó a Miniszterelnökségnek is küldött közérdekű adatigénylést, amelyet azonban a szervezet visszautasított. Arra hivatkoztak, hogy nincsen "nyilvánosan megismerhető adatuk" az ügyben.

Stef Gorist telefonon sikerült elérnie a lap újságírójának, aki csupán annyit közölt, hogy a szerződések bizalmasak, nem mondhat róluk semmit.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.