Itthon hvg.hu 2019. május. 08. 10:59

Afgán családokat próbált meg hazatoloncolni Magyarország – sikertelenül

A BBC három afgán családról ír. Az egyik esetében az Emberi Jogok Európai Bírósága avatkozott közbe.

Sikertelenül próbált hazatoloncolni három afgán családot kedden Magyarország az illegális migráció elleni harc nevében – olvasható a BBC hírportálján.

A beszámoló szerint az egyik család – egy nő és négy gyereke – kitoloncolását az Emberi Jogok Európai Bírósága akadályozta meg ideiglenes végzésben. A nő videóüzenetben azt mondta a portálnak, hogy legálisan érkeztek Magyarországra, de aztán táborba zárták őket, most pedig azt mondták nekik, hogy vissza kell menniük Szerbiába vagy Afganisztánba. "Szerbia nem fogadott be bennünket, hogyan mehetnénk vissza oda?" – kérdezte. A nő 17 éves fiának két hónapra szívműtétje volt.

A második családban a 35 éves, várandós anya elájult, és kórházba került. A férje és három gyerekük a szerb-magyar határon felállított tranzitzónában maradhatott.

A harmadik család úgy döntött, hogy Szerbia felé hagyja el Magyarországot, nem megy vissza Afganisztánba, pedig Ferihegyen repülőgép várta őket. A házaspárt és négy gyereküket éjszaka vitte át egy magyar rabszállító a szerb oldalra. Miközben átlépték a határt, az anya azt kiabálta, ez a legrosszabb ország, amelyben valaha járt. "Egy nap ti is menekültek lesztek, mint mi, és emlékezni fogtok erre!" – idézte a nőt a BBC. Kitoloncolásuknak az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának munkatársai és újságírók is szemtanúi voltak.

A történtekről a Helsinki Bizottság is beszámolt.

A BBC emlékeztetett: több európai ország, köztük Németország és Svédország is próbálkozott már afgán menedékkérők hazatoloncolásával. A magyar esetek azért különböznek azoktól, mert a 16 érintett már két éve várt a tranzitzónában arra, hogy legálisan léphessen be az ország területére.

Korábban a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal mind a 16 fő menedékkérelmét elutasította amiatt, hogy valamennyien egy Magyarország által biztonságosnak minősített országon, Szerbián keresztül érkeztek a határhoz. Az ENSZ menekültügyi szervezete szerint ez ellentétben áll a nemzetközi és a magyar joggal is.

Az ENSZ korábban bejelentette: 2018 augusztusa óta legalább 21 embert éheztettek a tranzitzónában.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.