A BBC három afgán családról ír. Az egyik esetében az Emberi Jogok Európai Bírósága avatkozott közbe.
Sikertelenül próbált hazatoloncolni három afgán családot kedden Magyarország az illegális migráció elleni harc nevében – olvasható a BBC hírportálján.
A beszámoló szerint az egyik család – egy nő és négy gyereke – kitoloncolását az Emberi Jogok Európai Bírósága akadályozta meg ideiglenes végzésben. A nő videóüzenetben azt mondta a portálnak, hogy legálisan érkeztek Magyarországra, de aztán táborba zárták őket, most pedig azt mondták nekik, hogy vissza kell menniük Szerbiába vagy Afganisztánba. "Szerbia nem fogadott be bennünket, hogyan mehetnénk vissza oda?" – kérdezte. A nő 17 éves fiának két hónapra szívműtétje volt.
A második családban a 35 éves, várandós anya elájult, és kórházba került. A férje és három gyerekük a szerb-magyar határon felállított tranzitzónában maradhatott.
A harmadik család úgy döntött, hogy Szerbia felé hagyja el Magyarországot, nem megy vissza Afganisztánba, pedig Ferihegyen repülőgép várta őket. A házaspárt és négy gyereküket éjszaka vitte át egy magyar rabszállító a szerb oldalra. Miközben átlépték a határt, az anya azt kiabálta, ez a legrosszabb ország, amelyben valaha járt. "Egy nap ti is menekültek lesztek, mint mi, és emlékezni fogtok erre!" – idézte a nőt a BBC. Kitoloncolásuknak az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának munkatársai és újságírók is szemtanúi voltak.
A történtekről a Helsinki Bizottság is beszámolt.
Just rqsted #rule39 emergency order to stop deportation to AFG 3 previously starved families, some with grave medical conditions by @Frontex. Asylum claim was never examined on merits, no proper analysis of risk of return conducted.Warned this could happen https://t.co/DJ47qFgBPQ pic.twitter.com/4zzKoGBxbO
— HunHelsinkiCommittee (@hhc_helsinki) May 6, 2019
A BBC emlékeztetett: több európai ország, köztük Németország és Svédország is próbálkozott már afgán menedékkérők hazatoloncolásával. A magyar esetek azért különböznek azoktól, mert a 16 érintett már két éve várt a tranzitzónában arra, hogy legálisan léphessen be az ország területére.
Korábban a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal mind a 16 fő menedékkérelmét elutasította amiatt, hogy valamennyien egy Magyarország által biztonságosnak minősített országon, Szerbián keresztül érkeztek a határhoz. Az ENSZ menekültügyi szervezete szerint ez ellentétben áll a nemzetközi és a magyar joggal is.
Az ENSZ korábban bejelentette: 2018 augusztusa óta legalább 21 embert éheztettek a tranzitzónában.