Intenzív többletirtással próbálja megoldani a budapesti patkányhelyzetet az RNBH Konzorcium, amely tavaly vette át a patkányszaporulat kordában tartásának feladatát. A Fővárosi Önkormányzat kérdezz-felelekben magyarázta el, miért és hogyan.
Szeneczey Balázs főpolgármester-helyettes április 30-án kijelentette, nincs patkányhelyzet most Budapesten. Tette ezt közvetlenül az előtt, hogy ismertette a fővárosi önkormányzat közbeszerzési bizottságának döntését, amely szerint intenzív patkányirtó beavatkozás kezdődik tíz belső kerületben, a nagy pályaudvarok környékén és a kiemelt közterületeken.
Az önkormányzat friss kisokosa szerint azért van szükség szervezett védekezésre a patkányok ellen – amit évtizedekig sikerrel végzett a Bábolna Bio, ám ahogy a HVG múlt heti számából kiderült, a "szokásos fideszes módszerrel" legutóbb beelőzte az RNBH Konzorcium –, mert a rágcsálók közegészségügyi-járványügyi veszélyt jelentenek.
A most induló intenzív irtás során
- a Déli pályaudvar,
- a Széll Kálmán tér,
- a Kelenföldi pályaudvar,
- a Nyugati pályaudvar,
- a Keleti pályaudvar,
- a Hősök tere,
- a Köki terminál,
- Kőbánya vasútállomás,
- a Deák Ferenc tér és az Erzsébet tér,
- a Vásárcsarnok (Vámház krt.) és
- az Örs vezér tere környékén dolgoznak majd.
A közlemény szerint a program megvalósítása ütemezetten, szektoronként, a forgalom kisebb korlátozása érdekében akár hétvégén, illetve az éjszakai órákban is történik.
A szokásos fideszes módszerrel verték át a budapestieket a patkányirtó tenderen
Patkányinvázió még nincs a fővárosban, de lesz, ha továbbra is ilyen kaotikus állapotok maradnak a patkányirtás körül.
A kezelés elvégzésével megbízott vállalkozó szakemberei több fázisban, a teljes csatornahálózatban fognak kihelyezni rágcsálóirtószert. Minden pontot kétszer ellenőriznek, és amennyiben a második ellenőrzéskor is találnak patkányokat, a kezelést a felszínre is kiterjesztik.
A kezeléseket engedélyezett, véralvadásgátló hatóanyagú rágcsálóirtószerrel végzik. Annak érdekében, hogy az irtószerhez illetéktelen személyek és háziállatok ne férjenek hozzá, a patkányirtást végző szakemberek az irtószert felirattal ellátott, lezárt műanyag etetőládákban helyezik ki. Amennyiben az irtószer mégis ember vagy háziállat szervezetébe kerülne, a ládán található információk (irtószer összetétele, ellenanyag megnevezése) birtokában háziorvoshoz vagy állatorvoshoz kell fordulni.
Az intenzív program 8 hónapon át zajlik majd a felsorolt helyszíneken, ezen felül azonban az RNBH Konzorcium a város teljes területén továbbra is végez irtást lakossági bejelentések és saját felderítése alapján is.
Az önkormányzat együttműködést kér a lakosságtól.
- Jelentse, ha élő patkányt vagy patkánytetemet észlel! Lehetőség szerint e-mailben tegye meg bejelentését a patkanyirtasbudapest@gmail.com címen, vagy hívja az RNBH Konzorciumot a +36 70 364 6531 telefonszámon. A bejelentésben meg kell adni az észlelés pontos helyét (irányítószám, utca, házszám), rövid leírást a látottakról (pl. élő patkány/patkánytetem a pincében), valamint egy telefonos elérhetőséget. A vállalkozó a kezelést a bejelentésben jelzett helyen legkésőbb a bejelentést követő 48 órán belül megkezdi. Az elhullott állat minden esetben veszélyes hulladék.
- Ne szemeteljünk, tartsuk rendben környezetünket, az utcai szemetelés elősegíti a patkányártalom kialakulását, illetve hozzájárul a patkánypopuláció fennmaradásához. A szemetet mindig a hulladéktárolóba dobjuk! A háztartási hulladékot tároljuk elzárva!
- Ne akadályozzuk a szakemberek munkáját! A kártevőirtók a lakásokba munka közben nem mennek be. A lakóépületek egyes részeit (pl. belső udvar, pince) azonban szükség esetén kezelniük kell. Az azonosíthatóság érdekében a szakemberek minden esetben egységes, a konzorcium logójával ellátott munkaruhában végzik az irtási tevékenységet.
- Ne nyúljunk a kihelyezett rágcsálóirtószerhez, ne bolygassuk a patkányetető ládát sem. Az irtószer etetőládából történő kiszórása, és a láda áthelyezése tilos!