Interjút adott az NVI elnökhelyettese a Népszavának, ebben több dologról szó esett, ami nincs megnyugtatóan rendezve a magyar választási rendszerben.
A közelgő Európai Parlamenti választás technikai részleteiről beszélt a Népszavának Gáva Krisztián, a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnökhelyettese. Nem mondott megnyugtató dolgokat: az NVI-ben nem írásszakértők ülnek, három nap alatt képtelenség leellenőrizni az ajánlóíveken az aláírások hitelességét megvizsgálni, vagyis az ajánlóívek másolása gyakorlatilag ellenőrizhetetlenül folyhat. Ha van is feljelentés, a gyakorlat azt mutatja, a szabálytalanság nagyon nehezen bizonyítható.
Az NVI rendszere egyébként nem halt le tavaly április 8-án az országgyűlési választások idején, csupán "háromnegyed óráig nem volt elérhető", lelassult a túlzott terhelés miatt, a bajt "erőforráshiány" okozta, amit azóta orvosoltak. A rendszert most folyamatosan tesztelik.
Az EP-választásról május 26-án majd csak este 23 óra után lehet hivatalos adatokat nyilvánosságra hozni, amikor az utolsó szavazóhelyiség bezárt Olaszországban. Ekkor már 90 százalékos lesz a feldolgozottsági arány Magyarországon.
A határon túli szavazók esetében az elhunyt választókat az NVI csak bejelentés esetén tudja kiszűrni, a változásokat a másik ország lakcímjegyzékéből nem tudják kinyerni, mivel abba nem tud belelátni. Annyit tudnak tenni, felszólítják a határon túli magyarokat, jelentsék be, ha változás történt. Aki pedig más nevében szavaz levélszavazattal, bűncselekményt követ el.