A Velencei Bizottság reméli, hogy Magyarország megfogadja a közigazgatási bírósági törvényekre vonatkozó bizottsági állásfoglalásban megfogalmazott ajánlásokat – írta a Twitteren Gianni Buquicchio, a testület elnöke hétfőn.
A strasbourgi székhelyű Európa Tanács alkotmányjogi kérdésekkel foglalkozó szakértői testületének elnöke arra emlékeztetett, hogy bírálják a magyar parlament előtt elfogadásra váró törvénymódosításokat, amelyeket Trócsányi László igazságügyi miniszter is támogat.
#Hungary, Venice Commission opinion on new administrative courts: https://t.co/Z6q66SPCza. Amendments pending before Parliament and constructively supported by Minister Trocsanyi would make a considerable part of criticism moot. I hope that our recommendations will be followed.
— Gianni Buquicchio (@giannibuquicch1) March 18, 2019
Ahogy megírtuk, a Velencei Bizottság állásfoglalása szerint a közigazgatási bírósági törvények nélkülözik a hatékony fékeket és ellensúlyokat. A szakértők ajánlásaikban többek között megfogalmazták: meg kell határozni, hogy a miniszter milyen kritériumok mentén változtathat a bírójelöltek rangsorán – és ehhez az Országos Közigazgatási Bírói Tanács személyi tanácsának egyetértésére is szükség van –, valamint lehetőséget kell adni a jogorvoslatra.
Fontosnak nevezték, hogy a közigazgatási törvényszékek elnökeinek kinevezésébe a személyi tanácsnak is legyen valódi beleszólása. Végezetül állapítsák meg annak módjait, hogy miként ellensúlyozhatók a felsőbírósági elnök előjogai azáltal, hogy az ügyekbe nagyobb beleszólást biztosítanak a bíráknak, a közigazgatási bírói tanácsoknak és/vagy az Országos Közigazgatási Bírói Tanácsnak, illetve legyen lehetőség jogorvoslatra bizonyos elnöki döntések esetén.
Mint írták, a független alkotmányjogászokból álló szervezet méltányolja, hogy a magyar hatóságok néhány napja a jogszabályok módosítását javasolták, tekintettel a megküldött ajánlásokra és bírálatokra.
A minisztérium válaszol
A VB elnökének tweetje után közleményt adott ki az Igazságügyi Minisztérium, amely szerint "az új közigazgatási bírósági rendszer a Velencei Bizottság jelentése szerint megfelel az európai normáknak".
A tárca arról ír, hogy a bizottság jelentése szerint a magyar közigazgatási bíráskodásról szóló törvényekkel kapcsolatban elismeri, hogy "egy új közigazgatási bírósági szervezet létrehozatala a nemzeti jogalkotó szuverén döntési körébe tartozik, és teljes mértékben megfelel az európai normáknak és gyakorlatoknak."
Trócsányi szerint sikerült leszerelni a Velencei Bizottság bírálatait a közigazgatási bíróságok ügyében
A Velencei Bizottság megváltoztatta korábbi közleményét, az új állásfoglalás szerint amennyiben az Országgyűlés elfogadja az érintett jogszabályok módosító javaslatait, az Európa Tanács alkotmányjogi kérdésekkel foglalkozó szakértői testülete tárgytalannak tekinti a közigazgatási bíróságokról szóló magyar törvényekhez fűzött bírálatait - közölte Trócsányi László igazságügyi miniszter.
A jelentés ezen kívül üdvözli – folytatják – hogy "az igazságügyi miniszter már a jelentéstevők budapesti látogatása során is kijelentette, hogy a kormány figyelembe veszi majd a Velencei Bizottság kritikáit és javaslatait".
Igaz, olvasható a közleményben, a tárca álláspontja szerint a tavaly december 12-én elfogadott törvények a kezdetektől fogva biztosították a létrehozandó közigazgatási bíráskodási rendszer hatékonyságát és függetlenségét. Ugyanakkor a Velencei Bizottsággal való konstruktív együttműködésre tekintettel, az Országgyűlés elé már 2019. március 12-én benyújtásra került az a törvénymódosító javaslat, amely átvezeti a Velencei Bizottság által előzetes tervezet formájában az igazságügyi miniszter számára korábban megküldött ajánlások tartalmi elemeit.
A minisztérium úgy érvel, hogy a Velencei Bizottság észrevételeinek megfelelően a törvénymódosítási javaslat tovább pontosítja azokat a kritériumokat, amelyeket a miniszternek figyelembe kell vennie a bírák és a bírósági vezetők kinevezési folyamatában; a pályázók számára bírói jogorvoslatot vezet be a miniszter döntésével szemben a szolgálati bíróság előtt; megerősíti a bírói többséget az Országos Közigazgatási Bírói Tanács (OKBT) Személyi Tanácsában azzal, hogy a testületet további két bíró taggal egészíti ki; a Közigazgatási Felsőbíróság elnökének kinevezéséhez legalább ötéves bírói tapasztalatot ír elő; egyértelműsíti, hogy ha az OKBT egy tagjával, vagy egy bírósági vezetővel kapcsolatban merül fel a fegyelmi vétség gyanúja, a fegyelmi eljárás megindításáról az OKBT jogosult dönteni; fakultatívvá teszi a miniszter meghívását az OKBT üléseire; a bírói függetlenséget tovább erősítendő, a szolgálati bíróság előtti bírói jogorvoslatot vezet be a közigazgatási bírók számára a Közigazgatási Felsőbíróság elnökének igazgatási jellegű döntéseivel szemben; az átmeneti időszakban működő véleményező bizottságban pedig szintén megerősíti a bírói többséget.
Jelezték: üdvözlik, hogy a Velencei Bizottság jelentése utal a fenti törvénymódosító javaslatra, és leszögezi, hogy "a törvénymódosító javaslat elfogadása esetén kritikáinak egy része tárgytalanná válik". A Velencei Bizottság elnöke, Gianni Buquicchio mai Twitter üzenetében is kiemelte, hogy a módosító javaslat elfogadása esetén a kritikák jelentős része tárgytalanná válik.
Sajnálatos azonban – írták –, hogy mindezek után a Velencei Bizottság és magyar Kormány közötti konstruktív együttműködést nem tükröző, indokolatlanul negatív hangvételű, a jelentés tartalmával és az együttműködés valós szellemiségével ellentétben álló sajtóközlemény található az Európa Tanács honlapján. Az igazságügyi miniszter kérésére a sajtóközleményt a Velencei Bizottság utólag pontosította, azonban a sajtóközlemény aktuális szövege továbbra sem ad hiteles képet a Velencei Bizottság eljárásáról és jelentésének tényleges tartalmáról. Trócsányi László ezzel kapcsolatos álláspontjáról levélben értesítette Thorbjorn Jaglandot, az Európa Tanács főtitkárát.