Itthon hvg.hu 2019. február. 22. 19:56

CEU, Norvég Alap, migráció - rengeteg a vita Norvégiával

Két NATO-szövetséges ország külügyminisztere találkozott ma Budapesten, de több területen volt nézetkülönbség, mint egyetértés.

Ahogy az USA-val, úgy egy másik NATO-tagállammal kapcsolatban is úgy fest, rengeteg dologban nem ért egyet Magyarország. A két ország külügyminiszterei, Szijjártó Péter és Ine Marie Eriksen Söreide tárgyalt ma Budapesten. Védelmi és energetikai téren minden rendben van: Norvégia harcászati rádiórendszert szállít nekünk, és tárgyalnak arról, hogy pilótákat képezzenek ki itt norvég akadémiai oktatók.

A migrációban csak részleges az egyetértés, Norvégia például nemhogy nem lépett ki az ENSZ migrációs tárgyalássorozatából, de alá is írta a szöveget. Jelzésértékű, hogy a norvég miniszter kitért arra, hogy meglátogatta a CEU-t. Mint mondta, mindkét felet meg akarta érteni, ezért szeretett volna beszélni Szijjártón kívül az intézmény rektorával is. Később civilek képviselőivel is találkozni fog. A CEU-ügy másképp is szóba kerülhetett a KKM közleménye szerint: "Szóba került a magyar felsőoktatás helyzete - jelezte Szijjártó Péter. Közölte: azt mondta norvég kollégájának, hogy Magyarországon biztosított az oktatási és akadémiai szabadság, és mindenkire egyformán vonatkoznak a törvények. A külföldi nyomásgyakorlás sem lehet ok arra, hogy egy szereplőnek ne kelljen betartania a jogszabályokat - hangoztatta." (A szabályokat a CEU betartotta, a kormány nem volt hajlandó ezt vizsgálni - a szerk.)

Az elhíresült Norvég Alapról sincs még megállapodás. A nem EU-tag Norvégia súlyos pénzeket fizet a tagállamoknak szolidaritásból, a Norvég Alap pénzeire pályázhattak magyar civilek, amíg a kormány be nem jelentette, szeretné ő odaítélni a pénzeket. Ebbe Norvégia nem ment bele. És most sem született megállapodás.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. május. 10. 20:00

XIV. Leó pápa a felvett nevével is üzen a világnak - de miről voltak híresek az elődei?

Prevost bíboros a XIV. Leó nevet választotta, ezzel pedig egyben utalást is tett arra, hogy mely elődeinek szellemében kívánja kormányozni a katolikus egyházat. A Leó pápák története meglehetősen vegyes, volt köztük nagy egyházreformer pápa, mások a szociális érzékenységükkel tüntettek, de olyan is akadt, aki végérvényes szakadást idézett elő a keresztény közösségben. Volt, aki a hívek harcos védelmével írta be magát a pápaság történetébe, akadt, aki korát meghaladó nézeteket vallott, de olyan is, aki évszázadokkal pörgette volna vissza az idő kerekét, ha teheti, mások pedig ügyesen játszották a hatalmasok játékát egy olyan korban, amikor az egyház feje nem csak spirituális vezető, de világi hatalommal rendelkező uralkodó is volt.