Két NATO-szövetséges ország külügyminisztere találkozott ma Budapesten, de több területen volt nézetkülönbség, mint egyetértés.
Ahogy az USA-val, úgy egy másik NATO-tagállammal kapcsolatban is úgy fest, rengeteg dologban nem ért egyet Magyarország. A két ország külügyminiszterei, Szijjártó Péter és Ine Marie Eriksen Söreide tárgyalt ma Budapesten. Védelmi és energetikai téren minden rendben van: Norvégia harcászati rádiórendszert szállít nekünk, és tárgyalnak arról, hogy pilótákat képezzenek ki itt norvég akadémiai oktatók.
A migrációban csak részleges az egyetértés, Norvégia például nemhogy nem lépett ki az ENSZ migrációs tárgyalássorozatából, de alá is írta a szöveget. Jelzésértékű, hogy a norvég miniszter kitért arra, hogy meglátogatta a CEU-t. Mint mondta, mindkét felet meg akarta érteni, ezért szeretett volna beszélni Szijjártón kívül az intézmény rektorával is. Később civilek képviselőivel is találkozni fog. A CEU-ügy másképp is szóba kerülhetett a KKM közleménye szerint: "Szóba került a magyar felsőoktatás helyzete - jelezte Szijjártó Péter. Közölte: azt mondta norvég kollégájának, hogy Magyarországon biztosított az oktatási és akadémiai szabadság, és mindenkire egyformán vonatkoznak a törvények. A külföldi nyomásgyakorlás sem lehet ok arra, hogy egy szereplőnek ne kelljen betartania a jogszabályokat - hangoztatta." (A szabályokat a CEU betartotta, a kormány nem volt hajlandó ezt vizsgálni - a szerk.)
Az elhíresült Norvég Alapról sincs még megállapodás. A nem EU-tag Norvégia súlyos pénzeket fizet a tagállamoknak szolidaritásból, a Norvég Alap pénzeire pályázhattak magyar civilek, amíg a kormány be nem jelentette, szeretné ő odaítélni a pénzeket. Ebbe Norvégia nem ment bele. És most sem született megállapodás.