Itthon Murányi Gábor 2019. február. 19. 09:00

Pozsgay bemondta a népfelkelést, de ki nevezte '56-ot először forradalomnak?

Murányi Gábor
Szerzőnk Murányi Gábor

Egy óvatos mondat volt csupán, mégis beleremegett a Magyar Rádió stúdiója 1989. február 19-én.

Két héttel azután, hogy Pozsgay Imre – az MSZMP KB történelmi albizottságának kompromisszumos definícióját kisajátítva – egy rádiós interjúban az ellenforradalmat népfelkeléssé minősítette át, a Kossuth Rádióban elhangzott egy másik meghatározás is. Ismereteink szerint 1956 után 33 évvel az éterben először Sándor Iván, a Magyar Írók Szövetségének elnökségi tagja, 1989. február 16-án nevezte nevén a forradalmat.

Mindezt az író a három esztendővel ezelőtti, A forradalom visszanéz című kötetében is felidézte. Innen tudható, hogy az író a politikus ominózus nyilatkozata után az Írószövetség nevében keresett kapcsolatot a rádióval, s ült be a stúdióba. A riporter, Király Edit az 1956-os Jövő Mérnöke című egyetemi lap egykori szerkesztőjét, Sándor Ivánt először az ifjúság követeléseiről faggatta, s a népfelkelés fogalmának körbejárása után az író azt fejtegette, hogy „a történelemben nem volt még olyan felkelés, nem volt olyan forradalom, amelyben ne lettek volna hordalékos elemek”.

Sándor Iván
Horváth Szabolcs

A mai fül számára óvatos mondatok mégis komoly feszült helyzetet teremtettek, amint az a már említett kötetben olvasható: „Az utolsó mondataim után a riporter bement a technikai helyiségbe. Többekkel tárgyalt. Sajnos, mondta, amikor visszajött, az interjú nem mehet adásba. Miért? – kérdeztem. Technikailag alkalmatlan, zörejes, a bőrdzsekije beszéd közben a mozdulataitól berecsegett. Hallgattunk. Leveszem a dzsekit, mondtam, vegyük fel újra az interjút. Elsápadt. Belevágtunk. Felvettük újra. Február 19-én vágatlanul bekerült a reggeli adásba.”

Az immár muzeális felvételt itt hallgathatja meg:

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.