Itthon hvg.hu 2019. február. 11. 16:21

Szívbetegsége miatt megszüntették M. Richárd letartóztatását

Bűnügyi felügyeletben marad, Budapest és Pest megyét pedig külön bírói engedéllyel hagyhatja csak el. A döntés nem jogerős.

Újabb fejlemények jelentek meg a Dózsa György úti tragédia elsőrendű vádlottjával, M. Richárddal kapcsolatban: a Pesti Központi Kerületi Bíróság bírája hétfői végzésével megszüntette a férfi letartóztatását, és Budapest, valamint Pest megye területére bűnügyi felügyeletét rendelte el.

Ennek értelmében M. Richárd Budapest és Pest megye területén szabadon, korlátozás nélkül mozoghat. A PKKB határozata a terhelt súlyos, életveszélyes állapotán, közelgő életmentő műtétjének tényén alapul, melyet az eljáró bíróság által beszerzett igazságügyi orvosszakértői vélemény is megerősít – írták M. ügyvédei.

Az orvosszakértői vélemény szerint a vádlott szív bal kamrájából kiinduló főverőér szájadékában lévő billentyű elégtelen működésében szenved. Ezen kórállapot megoldása nyitott szívműtét keretében az aortabillentyű cseréje, műbillentyű beültetése. A szakértői vélemény szerint M. Richárd jelenleg nincs az életét közvetlenül veszélyeztető állapotban, azonban a betegségének progressziója az elkövetkező hónapokban felgyorsulhat, és ezzel együtt potenciálisan az életét közvetlenül veszélyeztető, akár halálos kimenetelű szívritmuszavarok is jelentkezhetnek.

Amennyiben a tervezett szívműtét a következő hónapokban nem történik meg, a vádlott maradandó szívizom-károsodást fog szenvedni, illetve lehetséges közvetlen életveszélyes állapot kialakulása is. A vádlott jelenleg képes személyesen megjelenni a tárgyaláson, azonban az ezzel járó fokozott pszichés megterhelés hirtelen állapotromláshoz vezethet – írták. A szakértő véleménye szerint a fent írt műtétet az elkövetkező néhány hónapon belül el kell végezni.

A szakértő álláspontja szerint a műtétet követően 1-2 nap intenzív osztályos elhelyezés, majd 1-2 hét kórházi tartózkodás, majd 2-4 hét rehabilitáció követi, így a vádlott fiatal korára és állapotára is figyelemmel alappal feltételezhető, hogy az egész folyamat 2-3 hónap alatt lezajlik, a rehabilitációt követően a bírósági eljárás folytatásának akadálya várhatóan nem lesz.

A Büntetés-végrehajtás Központi Kórházának főigazgató főorvosa arról tájékoztatta a bíróságot, hogy a tervezett műtét a Városmajori Szív és Érsebészeti Klinikán kihelyezéssel oldható meg a részükről, a műtétet követő rehabilitáció a büntetés-végrehajtás keretein belül nem biztosítható.

A fent írtakra figyelemmel a bíróság felülvizsgálta az M. Richárddal szemben alkalmazott személyi szabadságot érintő bírói engedélyes kényszerintézkedést, és arra jutott, hogy a vádlott szakértői véleménnyel is alátámasztott egészségi állapotára tekintettel letartóztatás helyett bűnügyi felügyelet elrendelésének van helye.

Hirdetés