Az amerikai hírtelevízió szerint a migráns már a gyerekek között is szitokszó lett.
Hosszú cikkben mutatja be az amerikai hírtelevízió internetes oldala, hogyan szivárog be a kormánypropaganda a magyar oktatásba, azon belül is az állami kiadású tankönyvekbe. Példaként egy középiskolai történelemkönyvet hoz fel, amelyben a multikulturalizmusról szóló fejezetet a Keleti pályaudvaron sátrazó migránsokról készített kép illusztrálja, de rögtön mellette helyet kapott egy Orbán Viktortól származó idézet, mely szerint „meg kell becsülni, hogy Magyarország homogén ország”.
A CNN több tanárt és könyvkiadót is megszólaltat, akik közül többen is úgy vélik: a magyar kormány keresztes hadjáratba kezdett, hogy saját keresztény, nacionalista képére formálja az oktatási rendszert. A lépések közé sorolja a CEU elüldözését és a társadalmi nemek tanulmánya (gender-)szakok megszüntetését is.
Repárszky Ildikó, a budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium történelemtanára rámutatott, hogy a tankönyveken már nem egyetlen szerző neve szerepel. Ehelyett egy szerkesztőbizottság „teljesen szabadon, nyersanyagként” kezeli a szöveget, amelyet úgy alakít át, ahogy jónak látja.
A cikkben megszólal Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének elnöke, aki a már említett migránsos példát kritizálta, mivel az semmit nem közöl a migrációs problémák valódi okairól, csak azt, hogy mit gondol minderről a miniszterelnök.
Miklósi szerint Orbán migránsellenes retorikája már az osztálytermekbe és a játszóterekre is beszivárgott.
„A migráns mára szitokszó lett a gyerekek között is” – mondta. Ha pedig egy tanár kimondja a „zsidó”, a „cigány” vagy a „szlovák” szót a tanteremben, akkor a diákok gyakran oldalba bökik egymást és vihorásznak.
Kovács Zoltán kormányszóvivő válaszában „politikai véleménynyilvánításnak” hívta a tanárok aggodalmát, hozzátéve, hogy a kormány mindig nyitott volt a „kritikára, a közreműködésre és az észrevételekre a szakmai szervezetektől”.
A hvg.hu csütörtökön írta meg, hogy szeptembertől mintegy 3,5 millió tankönyv tűnhet el az iskolákból: az új tanévben a magánkiadók úgynevezett közismereti tankönyveinek (a biológiától a matematikán át a történelemig) a 90 százaléka lekerül a tankönyvjegyzékről, ahogy a nyelvkönyvek harmada is. Ezek azért tűntek el, mert az Oktatási Hivatal nem hosszabbította meg a könyvek engedélyét, ezért a kiadók pereltek is.
3,5 millió tankönyv tűnhet el az iskolákból
Elviekben mintegy 3,5 millió tankönyv tűnhet el az iskolákból szeptembertől: az új tanévben ugyanis a magánkiadók úgynevezett közismereti tankönyveinek (a biológiától a matematikán át a történelemig) a 90 százaléka lekerül a tankönyvjegyzékről, ahogy a nyelvkönyvek harmada is. Ezek azért tűntek el, mert az Oktatási Hivatal nem hosszabbította meg a könyvek engedélyét, ezért a kiadók pereltek is.
Egy ilyen könyvkiadót a CNN újságírója is felkeresett: Romankovics András és felesége 1978 óta foglalkozik tankönyvkiadással, de engedélyüket nem hosszabbították meg. Az öt kiadó által indított bírósági per 123 könyvet érint. Mivel azonban minden könyv sorsát külön tárgyalják, hosszú pereskedésre lehet számítani. Az első perek tavaly szeptemberben indultak, és eddig mindössze 20 tankönyvnek sikerült engedélyt szerezni.