Itthon hvg.hu 2019. január. 29. 15:06

Kimondta a bíróság: nem lehet csak úgy megbilincselni a letartóztatottakat

A pusztán megelőző jelleggel, kézzelfogható kényszerítő körülmény, ténylegesen meglévő biztonsági kockázat nélküli bilincselés jogsértő – mondta ki egy ügyben a bíróság.

Egy jogerős ítéletben kimondta a bíróság, hogy jogsértő a pusztán megelőző jellegű, kézzelfogható kényszerítő körülmény és ténylegesen meglévő biztonsági kockázat nélküli bilincselés – közölte a Magyar Helsinki Bizottság, ugyanis a szervezet egyik ügyfelének ügyében hozott most ilyen döntést a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság.

A szervezet közleménye szerint még 2013 júliusában Hatvan határában a rendőrök kukoricacímert gyűjtő emberekkel szemben jártak el, közülük a rendőrök két hátrabilincselt férfit bántalmaztak, egyiküknek a bordája is eltörött, az ügyészség mégis arra jutott, hogy nem lehet vádat emelni a rendőrök ellen.

A sértettek végül pótmagánvádas eljárást indítottak, amelynek során a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje képviselte a vádat, a büntetőbíróság pedig 2016-ban az egyik rendőrt egy év és hat hónap letöltendő szabadságvesztésre és közügyektől eltiltásra, két bántalmazó társát pedig felfüggesztett szabadságvesztésre és lefokozásra ítélte. Tavaly az egyik sértettnek kártérítést is megítélt a bíróság, de egyelőre nem jogerősen.

A megbilincselt férfiak panaszt is tettek a rendőri intézkedéssel szemben, mert egyiküket ugyan nem bántalmazták a rendőrök, de azonnal megbilincselték, és órákon át tartották bilincsben indokolatlanul. Ő ezt panaszolta meg, a rendőrség azonban nem ismerte el hibáját.

Az öt és fél évig tartó, háromszor megismételt eljárás végére most tett pontot a bíróság. Bár a rendőrség a szökés veszélyével érvelt, korábbi rendőri jelentések arról szóltak, hogy a sértett együttműködő volt. A rendőrség arra is hivatkozott, hogy az eljárás alá vont emberek többen voltak, mint a kiérkező rendőrök, ugyanakkor két nőt és egy férfit nem is bilincseltek meg. Az is szóba került, hogy a kukoricásban könnyű elszökni, de a bíróság szerint a környezeti körülmények önmagukban nem indokolják a bilincselést, csak akkor, ha társul hozzájuk valamilyen konkrét, az intézkedés alá vont személyében rejlő körülmény.

A Magyar Helsinki Bizottság arra hivatkozott, hogy a Kúria egy esetben már korábban kimondta, hogy konkrét körülménynek kell alátámasztania a bilincselés törvényben meghatározott okát, és távoli, csak elképzelhető lehetőség nem indokolhatja.

A pusztán megelőző jelleggel, kézzelfogható kényszerítő körülmény, ténylegesen meglévő biztonsági kockázat nélküli bilincselés jogsértő.

A korábbi ítéletet hivatkozási alapnak tekintette a közigazgatási bíróság is, és ebből levezette: hogyha nincsen a bilincselésre okot adó konkrét körülmény, márpedig a rendőrség nem tudott ilyet bizonyítani, akkor jogszerűtlen a bilincselés.

A Magyar Helsinki Bizottság hozzáteszi, jelenleg a strasbourgi bíróság előtt is van egy ügyük, amelyben a TEK által órákon át "preventíven" hátrabilincselt emberekről van szó.

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.