Itthon Dercsényi Dávid 2019. január. 22. 16:31

Megmarad-e a korcsolyakomplexummá alakított Récsei Központ műemléképülete?

A tervek szerint az épület a gigaköltséggel épülő Nemzeti Korcsolyázó Központ része lesz, de a Népstadion példája miatt idegesek az épített környezeti örökségért aggódó szakemberek. Az egykori buszgarázs épülete műemlék, de ez nem szokott gondot jelenteni a beruházásoknál.

Év végén a Magyar Közlönyben tette közzé a kormány a határozatát arról, hogy a Nemzeti Korcsolyázó Központ bővítése részeként a Récsei Centernek otthont adó egykori Szent Domonkos buszgarázs hosszú távú sportcélú hasznosításával egyetért. Ezért felhívja a kiemelt budapesti fejlesztésekért felelős kormánybiztost, hogy tárgyalja meg és készítse elő az érintett sportági szakszövetségekkel a beruházás előkészítését a költségek és feladatok tekintetében, és az üzemeltetésre vonatkozó koncepciót is alkossa meg. Ezek határideje augusztus 31.

A Récsei Center mint üzletközpont a jelenlegi állás szerint 2020. szeptember 30-ig működhet – erről a 444 írt pénteken. A környékbeliek petíciót indítanak a bezárás elkerülésére.

Google

A magyar épített örökséggel foglalkozó szakemberek közössége elkezdett aggódni azon, hogy le kell bontani az egykori buszgarázst, amit 1930-ban vett birtokba a Székesfővárosi Autóbusz Üzem (SZAÜ), különlegessége az volt, hogy a 72x100 méteres csarnok fölötti tetőszerkezet oszloptámasztás nélkül lett megoldva. Tervezője Mihailich Győző volt, míg az épületé Hültl Dezső, írja a budapestcity.org. A háború alatt súlyos károkat szenvedett az épület, 1947-ben újjáépítették. Az épület műemlék – de az volt a Népstadion is, amelyet megtartani tervezett a kormány, mégis el kellett bontani, nem is beszélve az egykori MDF-székház Radetzky-laktanyáról, amelyről nemrég vették le a védettséget, hogy ott megvalósulhasson egy magánberuházás.

Megkérdeztük tehát a Miniszterelnökséget, hogy mit lehet tudni a Récsei Központnak otthont adó egykori garázs sorsáról. A válasz szerint a bővítési koncepció előzetes tanulmányainak leadási határideje 2019. augusztus 31., a kormányhatározat szerint pedig a Récsei Központ része lesz a Nemzeti Korcsolyázó Központnak.

A központ 2022-re készül el, 40 ezer négyzetméteres, 10 ezer férőhelyes korcsolyacsarnok, gyakorlópálya, parkoló, hotel és üzletsor lesz benne, az Építész Stúdió nyerte meg a tervpályázatot. Tervezett építési költsége 43 milliárd forint – igaz, a korcsolyaszövetségi elnök Kósa Lajos szerint is inkább több lesz a végösszeg – írta meg a nemrég megszüntetett Zoom.

A Korcsolyázó Központ érdekében már döntés született, hogy lebontják a Kisstadiont és a Velodromot és a 2002-es Gyakorló Jégcsarnokot. Az Építészfórum tervet ismertető cikke ki is emeli, hogy a műemléki épületek közelsége miatt a Korcsolyázó Központ tervezése kihívásokkal volt teli.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.