Ezúttal négy termékben volt magasabb a DON mikotoxin mennyisége a megengedettnél.
Az utóbbi hetekben több zab alapú terméket is kivont a forgalomból a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), mert magasabb volt bennük a DON mikotoxin szintje, mint a rendeletben előírt felső határérték. A szervezet most négy újabb olyan termékeket talált, amelyeknél a mikotoxin szintje magas volt – olvasható a kormányzat hivatalos honlapján. A hatóság két gyártó termékeit vonta ki a forgalomból:
- a Health Expert Kft. 25 kilogrammos kiszerelésben kapható, gluténmentes zabpelyhét (Health Expert Gluten Free Oatflakes),
- a Finest Selection Kft. szintán 25 kilogrammos kiszerelésben kapható zablisztjét (Morning Foods Gluten Free Oatflour), zabpelyhét (Morning Foods Gluten Free Pinhead Oatmeal) illetve zabtöretét (Morning Foods Gluten Free Porridge Oats).
A Nébih a zabtöret esetében találta a legnagyobb eltérést a felső határérték és a termékben kimutatott mikotoxin mennyisége között: a megengedett 750 µg/kg helyett a zabtöretben 1078,7 µg/kg volt a mikotoxin szintje.
Az Európai Unió által végzett tudományos vizsgálatok szerint a mikotoxinok közül a fuzáriumtoxinok igen elterjedtek az élelmiszerláncban. A fuzáriózis a gabonafélék egyik legsúlyosabb betegsége. A fuzáriumtoxinok jelentős része már a szántóföldön termelődhet (ilyen pl. a DON, azaz a deoxinivalenol toxin). Az egyes penészgombafajok más-más körülmények között hajlamosak ilyen méreganyagok termelésére, és ezek megbetegítő hatása, tünetei is eltérőek. Mind az emberi, mind az állati szervezetet károsíthatják, befolyásolhatják a növekedést, a szaporodást, a fertőzésekkel szembeni ellenálló képességet. Egyes mikotoxinok, ha rendszeresen a fogyasztó szervezetébe kerülnek, súlyos késői szövődményeket, vese-, májbetegséget, daganatos megbetegedéseket is okozhatnak.