Itthon hvg.hu 2018. december. 20. 09:18

Orosz diplomaták kémkedtek Magyarországon

A magyar katonai elhárítás NATO-együttműködésben még 2016-ban leleplezte a GRU egyik hírszerzőjét, 2010 óta vele együtt nagyjából tíz orosz kémnek kellett elhagynia az országot.

A Direkt36 oknyomozó portál azt írja magyar és külföldi források alapján, hogy egy 2016-os kémelhárítási művelet során a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (KNBSZ) tisztjei egy Budapest környéki parkban megfigyelték és leleplezték az orosz katonai titkosszolgálat, a GRU egyik emberét.

Az orosz kém – aki diplomatafedésben dolgozott Magyarországon – katonai kiképzéssel, pénzzel és fegyverekkel segítette a bőnyi rendőrgyilkosság miatt elhíresült Magyar Nemzeti Arcvonal (MNA) nevű félkatonai szervezetet, de nem ezért szorították ki Magyarországról, hanem azért, mert részt vett az orosz titkosszolgálat balkáni felforgató műveleteiben: szerb illegális fegyverkereskedőkkel és más szervezett bűnözői körökkel is kapcsolatban állt.

A Direkt36 információi szerint 2010 óta nagyjából tíz orosz kémet vadásztak le Magyarországon,

az Orbán-kormány oroszbarát külpolitikája ellenére. A kémelhárításban főként az a KNBSZ jeleskedett, amelyik katonai szervezetként nagyon szorosan együttműködik a NATO-val és a szövetséges partnerszolgálatokkal. Ezekben az esetekben mindig úgynevezett csendes kitiltás történt, vagyis a kémek tettenéréséről a kormány sosem tájékoztatta a közvéleményt, és a kiutasítást a hivatalos diplomáciai szint alatt intézték. Rácz András, a Political Capital szakértője szerint az orosz hírszerzés többek közt pont ezért is szereti annyira Magyarországot:

itt a legalacsonyabb a kockázata, ha esetleg hibáznak vagy lebuknak.

2010 óta mindössze egyetlen orosz diplomatát utasítottak ki hivatalos úton Magyarországról, mégpedig idén tavasszal a Szkripal-ügy miatt. A Direkt36 azonban erről a ritka esetről is megírta, hogy Budapest és Moszkva direkt úgy vezényelte le egymás diplomatáinak kölcsönös kitiltását, hogy azzal a lehető legkevesebb kárt okozzák az orosz-magyar kapcsolatoknak. A Budapestről kiutasított orosz diplomata amúgy is épp befejezte volna kiküldetését, és már a hazautazásra készült.

Molnár Zsolt, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának MSZP-s tagja és korábbi elnöke a Direkt36-nak arról beszélt, hogy Budapest és a budapesti orosz nagykövetség logisztikai és tranzitszempontból fontos igazán az orosz titkosszolgálatoknak. Egykori magyar kémelhárító tisztek ezt megerősítve elmondták: az oroszok balkáni akciókat is szerveznek Magyarországról, ahol futárjaik, műveleti végrehajtóik és búvóhelyeik vannak, de még a kocsibérlést is praktikusabb számukra innen, a Schengen-zónán belülről intézni. Nikowitz Oszkár, az Orbán-kormány volt belgrádi nagykövete pedig arról beszélt: korábban hosszú ideig annyira

gyenge volt a szerb-magyar határ védelme, hogy azon bármit át lehetett csempészni.

(Kiemelt képünk: illusztráció.)

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.